Подкрепа за едно от двете шествия „За семейството“, които ще се проведат на 14 юни в София, изрази Светият Синод. Митрополитите застават зад „Голямото шествие за семейството“ на архитект Пламен Мирянов, политика Кристиян Шкварек и сдружение РОД Интернешънъл, обявено като събитие „под егидата на Българската православна църква“. То ще тръгне от храм-паметник „Св. Александър Невски“ в 18.00 ч.
Това е второто шествие на тези организатори, които БПЦ подкрепя за последния месец. Първото беше на 17 май под надслов „За добродетели и религия в училище“, оглавено лично от патриарх Даниил. Тогава организаторите допуснаха руски паравоенни знамена да водят шествието, което предизвика силен обществен отзвук.
Другата проява, която също ще се проведе в събота, е „Поход за семейството“, организиран в София и няколко други града в страната. Той ще тръгне от площад „Св. Неделя“, също в 18.00 ч. Организаторите от „Поход за семейството“ твърдят, че те представляват оригиналната инициатива, започнала през 2018 г. и категорично се разграничават от „шествието на архитект Мирянов и Кристиян Шкварек“. Председателят на „Поход за семейството“ Ивайло Тинчев твърди, че те нямат вина за разделянето: „Организаторите на другото шествие мразят (както многократно г-н Шкварек и много членове на ВМРО са показвали) протестантите, а протестантите съставляват голяма част от екипа на "Поход за семейството" по градовете в страната“.
Всъщност и двете инициативи имат силно протестантско участие – както в РОД Интернешънъл, чиито водещи лица са членове на Българската християнска баптистка църква, така и в „Поход за семейството“. Създадени са като „анти гей-парад“ проекти и работят в началото заедно „срещу джендър идеологията, Сорос и за консервативните ценности“. Впоследствие към тях се присъединяват и православни със сходно мислене.
В същия ден, 14 юни, ще се проведе и "София прайд", който ще започне в 16.00 ч. с шествие, което ще завърши на площад „Княз Александър I“ в 17.30 ч., след което там ще има концерт.
Според изявлението на Светия Синод провеждането на „Голямото шествие за семейството“ точно в деня на "София прайд" представлява отговор “на пропагандата на греха“ и ще допринесе за подкрепата на българското традиционно семейство. „Призоваваме православните християни и всички човеци, които осъзнават значимостта на традиционната брачна институция и възпитаването на децата в здрави християнски семейства да се присъединят към шествието“, се казва в изявлението. Съобщението, публикувано на официалния сайт на Българска патриаршия, не е подписано нито от Св. Синод, нито от канцеларията му. Не е ясно и кога синодът е взел решението за подкрепа на шествието.
От Светия Синод заявяват, че подкрепеното от тях шествие се организира от „граждански организации“, макар че „Консервативно общество“, "Младежки консервативен клуб" и „Род интернешънъл“ имат ясен политически профил. Последната организация дори представи „Голямото шествие“ на провелата се неотдавна в Унгария Conservative Political Action Conference под егидата на Виктор Орбан. За този тип политически партии и движения е важно да привлекат като свои рекламни лица църквите, тъй като те допринасят за техния „консервативен профил“ и това им носи политически дивиденти.
Междувременно състоянието на българското семейство, което двете шествия защитават от джендър идеологията, според статистиката е следното:
На 20 хиляди бракосъчетания у нас на година броят на разводите е около 9000, тоест повече от 40% от семействата се разпадат. Според официални данни за последната 2024 г. при 20 643 брака има 8650 прекъснати с развод семейства, тоест 41,9%. В Европа средният дял на разводите е 50%. Причината е, че българите сключват по-малко бракове (3,3 на 1000 души). Броят на разводите в Русия, която позиционира политически себе си като консервативен защитник на традиционното семейство, са 72% на 100 сключени брака за 2024 г.
Картината става още по-мрачна, като се добави високият брой на двойките у нас без брак. Делът на извънбрачните деца в България остава стабилно висок: три от всеки пет бебета се раждат от родители без сключен брак. В селата над две трети от децата са извънбрачни; в градовете – около 60 %.
Броят на официалните аборти у нас е трайно над 25% от всички бременности, тоест всяка четвърта забременяла жена абортира. Например за изминалата година при 49 556 родени деца абортите са 16 915.
По отношение на абортите България е сред страните с най-висок относителен дял в Европа - втора в ЕС (след Франция) по абортен коефициент спрямо ражданията – приблизително 1 прекъсната бременност на всеки 3 живо-раждания.
Всички тези данни показват девалвацията на ценността на семейството и дълбока криза на брачната институция в България.














