Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
M_IOANRBG2.jpgДревната християнска църква "Свети Георги Победоносец" в село Русокастро вече е напълно реставрирана и в неделя Сливенският митрополит Йоаникий освети възстановения храм. Той е разположен в средновековната крепост Русокастрон в с. Русокастро. Археолозите откриват, че преди години на това място е било изградено древно тракийско селище. Намерени са още останки от манастир и многобройни гробове около него. Историците предполагат, че храм “Свети Георги Победоносец” е бил построен в периода между V и VI в. и е бил средище на книжовността, развила се по това време в региона ни.” Чрез възстановяването на храма се съхранява историческото минало и славните моменти в културното развитие на нашия край”, каза кметът на Камено Димитър Которов. Той е един от основните инициатори, които подпомагат и разкопките около крепостта. Вече втора година Община Камено, заедно с Бургаския регионален музей и фондация “Русокастрон” обединяват усилията си и реставрират древната светиня. В храма бяха положени костите, открити от учените при разкопките в средновековния некропол, в специално изградена крипта до църквата. Тържеството продължи с народни песни и танци.

kurdzhali_monastery_church_inside_2.jpgВ същия ден Пловдивският митрополит Николай освети в Кърджали още една старинна църква у нас, открита при археологически разкопки, предаде БНР. По идея на музеите във Велико Търново и Кърджали пред храма ще бъде издигнат паметник-костница на загиналите по време на османското нашествие. В олтара на църквата бяха вградени мощите на светите мъченици Кирик и Юлита - син и майка, пострадали по време на гоненията при император Диоклетиан и живели в древния град Икония. Митрополит Николай съобщи, че при първа възможност ще изпрати в Кърджали свещеник, който да поеме осветената днес църква “Св. Йоан Предтеча”. Предстои да бъде учредено и Църковно настоятелство. Руините на храма бяха открити при разкопки преди повече от 20 години. Църквата е била построена през ХІ-ти век и е била действаща в продължение на 300 години, след което е опожарена и изоставена.

Храмът беше възстановен в автентичния си вид през 2000 година. Сега пред него предстои да бъде издигнат първият в България паметник на загиналите по време на османското нашествие през ХІV-ти век. Според историците периодът е един от най-драматичните за българския народ и не трябва да бъде забравен. За тези събития ще напомня паметна плоча и еднометров каменен кръст от Арбанаси. На това място ще бъдат препогребани откритите при разкопки кости на защитниците на Перперикон, загинали в битка с войските на емир Орхан през 1362 година.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3akfa 

Разпространяване на статията: