Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
BDimitrov.jpgКогато се реставрират църкви в Македония, се заличават всички български надписи по фреските. Това заяви в интервю за Агенция “Фокус” проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. По думите му в тези действия има агресия срещу българската история.

“От историята ни е известно, че всички църкви в Македония са строени от българи и от църковните институции, които са управлявали тази територия на България. Това са Българската патриаршия до 1018 г. След това от 1018 г. до 1767 г. Македония е имала малко повече късмет като област, тъй като тя е включена в църковната област на Българската автокефална архиепископия (под Цариградската патриаршия - бел. ДвериБГ). А след това - от Българската екзархия. Всички паметници там са на български език”, посочи проф. Димитров.
Като конкретен пример проф. Димитров посочи църквата “Св. Неделя” в Битоля. При реставрацията й надписът “Построи се от българите в Битоля през 1863 г.”, “българите” е изтрито.

Ако надписът е на български език, сега надписите се пишат на съвременен македонски език. Очевидно там се надяват след десетилетия хората да си мислят, че македонският език идва от дълбокото Средновековие, коментира историкът. Средновековната църква в Осоговския манастир на 5 км от българската граница е изписана наново, но надписите са на съвременен македонски език. Така е и в църквата “Св. Георги” в град Ресен. Това са тези, които съм виждал, посочи проф. Димитров.

Цар Борис I е построил в Западна Македония група манастири, сред които Дебърския, Кичевския, манастира “Св. Наум”. Навсякъде името му e изтрито или сменено, посочи историкът.

“В Дебърския манастир името на Борис I е заменено с името на сръбския крал Стефан Дечан. При това куриозното е, че надписът е на български език. Но в научната литература и то на чужди учени, обиколили земите на Македония през 19 век, се съобщава, че там е бил образът на цар Борис I Български”, разказа още проф. Димитров.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kucp 

Разпространяване на статията: