Мобилно меню

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (14 Votes)

VSELENSKIБългарският патриарх Неофит и Цариградският патриарх Вартоломей посетиха днес Троянската св. обител "Успение Богородично", където се поклониха на чудотворната икона на св. Богородица Троеручица и отслужиха заупокойна молитва за приснопаметния патриарх Максим. Двамата предстоятели бяха придружавани от митрополитите Драмски Павел и Адрианополски Амфилохий, както и от нашите митрополити на САЩ, Канада и Австралия Йосиф и на Русе Наум. Гостите бяха посрещнати с хляб и сол. С "Добре дошъл" ги приветстваха игуменът на светата обител Велички епископ Сионий и кметът на община Троян Донка Михайлова.

В словото си към Негово Светейшество патриарх Неофит, присъстващите митрополити и игумена на обителта епископ Сионий гостът-патриарх Вартоломей говори за издигането на статута на Троянския манастир до патриаршески и ставропигиален и за ролята му за духовния напредък на българския народ:

"Майката Константинополска църква, желаейки да почете и особено да изтъкне делото, вършено в тази света обител успоредно с монашеския подвиг, я въздигна през 1830 година чрез издадено за целта патриаршеско и синодално, скрепено с печат, писмо във високото положение на патриаршеска и ставропигиална обител. И действително тази света обител беше и е духовно, културно и религиозно средище, което даде на българската нация писатели, преводачи, учители и историци като например монаха Спиридон, автор на българската история от 1792 година. В настоящия поклоннически момент ние няма да се задълбочаваме в подробности за дългата и бляскава история на това преславно обиталище; само отбелязваме приема в него на Апостола на свободата, както е бил наречен – Васил Левски, и си припомняме за осемдесетте тукашни монаси начело с архимандрит Макарий, които предоставиха неоценима помощ, но и служение на любовта и радостта от свободата, към която Христос ни е призвал и която само Той дава и поднася като дар на обичащите Го и вярващите в Неговото име".

Патриарх Вартоломей произнесе думи на признание и почит към патриарх Максим, като подчерта мъченическата епоха на комунистическото антицърковно гонение, през което той носи своето нелеко патриаршеско служение:

x"Дойдохме в тази света обител при гроба, в който се покои земното тяло на патриарха, много потрудил се за Православието в България във времена трудни и на изпитания, незабравимия патриарх Максим, който страстно обичаше Църквата, бори се усилно и упорито за нейните права и за запазването на православна вяра на народа, когато всичко тук в България го „затъмняваше страхът“ и се провеждаха гонения, вършеха се интернирания и мъчения и се осъществяваха разни други „изобретения“ на човешкия ум, който, когато не се вдъхновява и не се просвещава от Бога, е „извратен“, тоест вниманието и изобретателността му са насочени към злото, а не към доброто, за което е създаден.

В такава една трудна и действително мъченическа епоха живя и служи патриарх Максим и показа себе си като способен кормчия, вдъхновен църковен водач и наставник на православния български народ не само по време на комунистическата буря, но и по-късно, когато побуждани отвън смущения се опитаха да прекратят преждевременно неговото силно и доказало се като резултатно служение, особено що се отнася до запазване ненарушено единното тяло на поверения му свещен кораб на Православната църква в България.

Патриарх Максим при дългогодишния си принос имаше предвид Златоустовото: „ако търсиш дълго да бъдеш помнен, аз ще ти покажа пътя, чрез който ще можеш вечно и с голяма похвала да бъдеш споменаван, и да получиш в бъдните времена голямо дръзновение“. Призовалия го на кормилото на Българската православна църква Господ му показа този път и го просвети, за да предаде обединена православна България, като преодоля различни спънки и бури, и противни ветрове, и вълнения. В дните на служението на блаженопочиналия патриарх Максим бяха срутени високи стени, непревзимаеми по човешки, възстанови се единството, разрешиха се дългогодишни недоразумения с негови събратя-йерарси и се поставиха основите за по-нататъшния вървеж в мир и свобода, и правда на Българската православна църква, която върви вече по пътя на приносно служение и във всяко отношение благоденства".

Късно тази вечер Вселенският патриарх Вартоломей отпътува за Истанбул. Пред хотела, където беше отседнал тези дни, група хора с плакати протестираха срещу искането му за връщане на църковни ценности от манастирите "Косиница" и "Св. Йоан Предтеча", които сега се съхраняват в НИМ. Те викаха "Недостоин" на архим. Дионисий и същото, но на гръцки, "Анаксиос", на патриарха.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9q8wf 

Разпространяване на статията: