Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

44433Св. Синод разпространи позицията си относно идеята на синдикатите да се въведат промени в трудовото законодателство, които да ограничат работата през съботните и неделните дни до сферите, където работният процес не може да бъде прекратен. С тази идея запозна Българския патриарх Неофит председателят на КНСБ Пламен Димитров по време на срещата им в патриаршеския дом (в сградата на Софийска митрополия) преди няколко дена. Тогава президентът на КНСБ пое ангажимент да се изготви пакет от предложения и с подкрепата на Българската православна църква те да се представят за одобрение в Министерския съвет. В разпространена днес декларция по този въпрос архиереите заявяват:

"През последните години все по-често явление става трудещите се в България да работят в събота, неделя и на празници, като така се лишават от правото на почивка и личен живот – време, което е отредено да се посветят на Бога и своите близки, и да възстановят своите духовни и физически сили. Празничните дни са отредени за Господ, за богослужение в храма и молитва, за да се укрепим духовно. В тези дни отдаваме мислите си на Бога, Който е любов, на добротворство, на хората, с които Бог ни е обградил – съпрузи, деца, родители и близки.

В България е въведена петдневна работна седмица, а нормалната продължителност на работното време е до 40 часа (чл.136 КТ). Но в действителност, чрез така нареченото „сумирано отчитане на работното време” (чл. 142 КТ) много работодатели ангажират своите работници и служители в неделните и празничните дни. Считаме, че чрез тази тенденция, следвайки интересите на бизнеса, се неглижира физическото и духовното здраве на трудещите се и се накърняват пълноценните отношения с техните семейства и близки, което неминуемо се отразява пагубно както на отделните личности, така и на обществото като цяло.

„Шест дена работи и върши в тях всичките си работи; а седмият ден е събота на Господа, твоя Бог.” – повелява четвъртата Божия заповед в израз на бащинската грижа и любов на Създателя към човека и нуждата от определен ритъм в човешкия живот. За християните денят за почивка е неделята – денят на преславното Христово Възкресение, както и големите християнски празници.

Призоваваме държавните институции да предприемат нужните мерки, та практиката да се работи в тези дни да бъде ограничена само до сферите и отраслите, които не позволяват прекъсване на трудовия процес и те да бъдат ясно регламентирани".

Срещу идеята на КНСБ вече се обявиха работодатели, които се позоваха на правото на всеки да работи, когато иска, включително и в неделя.

Неотдавна подобна дискусия се проведе и в Гърция - там беше отменена забраната за работа в неделния ден на големите търговски вериги. Това беше счетено за удар върху дребните собственици и търговци с малък семеен бизнез, за които омяната на тзабраната не се отнасяше. Протестите бяха под мотото: "В неделя не работим и не пазаруваме" и "Не на ограбването на нашия живот". Църквата излезе с остра критика на това решение, позовавайки се на църковното учение за характера на неделния ден като свободен от обичайните задължения и посветен на Бога и семейството, както и на утвърдената традиция в гръцкото общество. Подобни закони има в Австрия, Швейцария и други страни. Темата стана актуална и у нас във връзка със Закона за защита на конкуренцията, известен още като Закона за търговските вериги, който беше приет днес и на второ четене от депутатите.

Снимка: Сайт на КНСБ


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9h8wr 

Разпространяване на статията: