Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

/imG 20150314 103959Темата за новите технологии събра учители по религия в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” днес на работен семинар. Университетски преподаватели, педагози и студенти обсъждаха приложимостта на съвременните технологии в обучението по религия в българското училище. Организатори на събитието бяха РИО-София град и БФ на СУ. Работата на семинара беше насочена към споделяне на добри практики и обмяна на опит на учители от столицата. Събитието се провежда с благословението на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, който изпрати писмо до участниците с пожелание за ползотворна работа. Форумът беше открит от Ваня Станчева, главен експерт в РИО-София град. Тя приветства учителите и изрази радостта си от срещата с колегите, работещи в областта на религиозното образование. Г-жа Станчева подчерта, че навлизането на новите технологии в обучението по религия е неизбежно, но следва да се преценява, кога то е подходящо и да се използва с мярка.

Учители от столицата и областта споделиха своите постижения и опит от работата с различни образователни програми и приложения. Цветанка Миланова от Горна Малина представи как работи с интерактивна дъска заедно със своите ученици от училището и детската градина в Горна Малина. Милена Йоцова, учителка по религия в училището и детската градина в Банкя, показа нов образователен софтуеър, който тя прилага в своята педагогическа практика.

Голям интерес предизвика представянето на Диана Томова, учителка в училището за незрящи деца в София. Тя разказа за това, какви са спецификите в работата със слепи деца и по какъв начин ги въвежда в знанието за християнството. Г-жа Томова показа и какви помощни средства е подготвила и приспособила, за да улесни своите ученици да възприемат учебния материал, свързан с християнството. Тя е направила специални кукли, които децата могат да докосват и така да добият представа за облеклото на клириците в Православната църква. Специални релефни икони дават възможност на учениците да се запознаят със свещените изображения. Д. Томова показа различни карти и др. пособия на брайлово писмо, с които слепите научават за църковната история.

Силвана Павлова пък представи работата си с тежкочуващи деца и начините, по които те се въцърковяват в неделното училище към столичния храм „Св. Кирил и Методий”.

Проф. Жоржета Назърска и д-р Светлана Шапкалова от Университета по библиотекознание представиха новите технологии при обучението в академична среда. Те разказаха за някои от проектите, свързани с културно-историческото наследство, по които работят със своите студенти.

По време на семинара беше представено и новото учебно помагало на Двери за втори клас и по-конкретно използването на новите технологии в мултимейните презентации, включени в него.

2015-03-14 2103Участниците в семинара видяха презентацията „Съкровището на Рилския манастир”, в която учениците, въвлечени в търсене на най-ценното в св. обител, се запознават с главните обекти в манастира: крепостните стени, Хрельовата кула, музея, историческите гостни стаи, килиите и т. н., за да стигнат до храма и най-голямата скъпоценност на манастира – мощите на св. Йоан Рилски.

Присъстващите се обединиха около мнението, че новите технологии успешно навлизат в обучението по религия и е необходимо да се полагат усилия в тази насока.

Проф. Божидар Андонов от БФ на СУ изрази удовлетворението си от активността на учителите и надежда работата им да се подобрява. Той разказа накратко за преговорите между Св. Синод и Министерството на образованието във връзка с искането религията да стане редовен учебен предмет. За тези усилия говори и доц. Костадин Нушев, който е член на културно-просветния отдел на Св. Синод и участник в тези преговори.

В края на семинара участниците изразиха желание подобни работни срещи да се провеждат по-често, тъй като учителите чувстват необходимост от обмяна на опит и взаимно окуражаване. 

Цветанка Миланова от Горна Малина разказва за работата с интерактивна дъска:

 /imG 20150314 110409

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Миленка Йоцова показа нови образователни приложения за учители:

/imG 20150314 120742

Диана Томова представя начини за работа с незрящи ученици:

/imG 20150314 124611

Силвана Павлова разказва за неделното училище за тежкочуващи деца:

/imG 20150314 130614

Пенчо Михнев, преподавател по информационни технологии в БФ, показа нагледно използването на powerpoint:

/imG 20150314 123151

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/94aqa 

Разпространяване на статията: