Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
По случай големия християнски празник Възкресение Христово на 12 април от 18 часа в галерия „София” на Столична библиотека, площад „Славейков”, бе открита самостоятелна изложба “Духовни пространства” на Младенка Ланджева.
Авторката живее и работи в София, завършила е Софийския университет, специалност „Педагогика на изобразителното изкуство”.
Изложбата „Духовни пространства”, представя печатни графики, изпълнени в техника „литография”. Произведенията са вдъхновени от православната иконография.

Разпределени са в поредици с различен църковен сюжет: серия от пейзажи, озаглавена „Балкански църкви”, представяща храмове и манастири от България, Сърбия, Румъния, Македония, Гърция; серия от образи, представящи ангели и архангели с различно духовно внушение; има поредица, посветена на Благовещение, на Разпятието, Сваляне от Кръста.

Ключов момент от композицията на творбите са универсалните християнски символи. Това внушава картината „Композиция” - свободна авторска интерпретация на рибата като символ на Иисус Христос. ICQUS (на старогръцки „риба”) в акростих означава "Иисус Христос, Син Божий, Спасител". Рисунъчно са преплетени три риби във формата на триъгълник - символ на Светата Троица, като цветовото изпълнение на творбата преминава от топло керемидено червено към студено сиво-синьо, което символизира прехода от земята към небето. Графиката „Пристан” разказва за Църквата - последното убежище, към което се стремят човешките души, захвърлени в бурния океан на живота. Творбата „Фронтон” изобразява каменни  релефи с християнски символи, вдъхновени от древните храмове на Армения. Повечето от произведенията са изпълнени в цвят, за да се засили тяхното въздействие. Композицията „Райската ябълка” е спомен от Бачковката света обител, опитваща се да внуши, че раят може да бъде намерен и на земята в покоите на манастира.

Творческите търсения на художничката за настоящата изложба са продължили в разстояние на пет години и са продиктувани от нейните поклоннически пътувания в манастири и църкви в България и чужбина. Авторката се занимава и с иконграфия, като през 2005 г. изписва иконостаса на параклиса „Живоносен източник” в село Рибарица, през 2004 г. изписва част от иконостаса в храм ”Света Троица” в Згориград, а в момента се занимава с реставрацията на старинните възрожденски икони от храм „Св. Никола” в гр. Берковица. Нейни творби притежават колекции в САЩ, Кипър, Гърция, Япония, Холандия, Сърбия и др. Работи от 2000 година в Еноийския център към храм ”Покров Богородичен” като основател и преподавател по иконография на детската школа по иконопис „Захари Зограф”, която има много изложби у нас и в чужбина.

Щракнете по-долу, за да разгледате фотоалбум от събитието:


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33quh 

Разпространяване на статията: