Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)

45301-ksdkd 620_348Българският патриарх Неофит уважи премиерата на документалния филм за Патриаршеския храм-паметник „Св. Александър Невски”, която се състоя в столичното кино „Одеон” във вторник. Филмът е озаглавен „Златното сърце на София” и е дело на журналистите Найо Тицин и Горан Благоев. Сниман е по случай 100-годишнината от построяването на храма, която отбелязахме през 2012 г.

„Това е разказ за съборния храм на България, който съвсем не е само знак на православната ни духовност. В него се оглеждат всички превратности на следосвобожденската ни история чак до наши дни”, се казва в анонса на филма. „Св. Александър Невски” е не само е най-изящната сграда в София – цялата действителност на следосвобожденска България се отразява в нея, твърдят двамата автори.

Пред камерата на оператора Иван Обрейков се редуват икони, стенописи и архитектурни детайли, които посетителите няма как да видят с такава яснота. А специалисти от различни области споделят факти и размисли за историческото, архитектурното, символното, духовното и културно значение на храма. Включени са и архивни кадри, като сред най-интересните са тези с великия бас Борис Христов.

Филмът поставя въпроса за посланието, което носи една от най-представителните сгради на държавата. Според автора Горан Благоев основното послание е свързано с утвърждаването на русофилството у нас, а по стените на храма и до днес се чете преклонението към личността на руския цар Александър II, а не към народите, участвали в Освобождението на България. Проф. Калин Янакиев определя Патриаршеския храм-паметник като „много тежка стъпка на руския империализъм в сърцето на София”. Затова зрителите не бива да очакват филмът да бъде туристическа реклама на една от най-големите забележителности на столицата, но ще видят в него полемична творба, която повдига много въпроси и призовава към дискусии.

Авторите на филма са работили усилено в архивите, за да разбият някои от популярните митове около храма, като например, че е построен изцяло с руски средства. Докато документите показват, че той е финансиран почти изцяло от дарения на българските християни. „Интересното е, че България плаща, но строят руски архитекти. Фирмата, която печели търга за позлатяването, е руска, камбаните пак са отлети в Русия”. „По един особен начин историята се повтаря”, коментираха авторите на филма преди премиерата му.

„Освен че искаме да разкажем за красотата и историята му, се надяваме зрителите да си зададат някои въпроси – като например редно ли е най-големият православен храм в България да носи името на руски светец”, каза Горан Благоев.

Филмът обръща внимание на художествени детайли като необичайните мозайки от външната страна на „Св. Александър Невски”. Проследени са събития през последните няколко години като реставрацията на повредената преди няколко години централна икона на Иисус Христос, както и изборът на новия патриарх през изминалата година. Не липсва разказ и за човека, станал символ на благотворителността у нас – дядо Добри, който и досега е най-големият дарител на Патриаршеската катедрала.

Филмът вече е показан в Европейския парламент. След тази прожекция той ще бъде излъчен през септември, когато е годишнината от освещаването на храма, и ще бъде издаден на DVD. Филмът е копродукция на БНТ и Продуцентска компания „Спотлайт” и е осъществен със съдействието на Програма „Култура” на Столична община.

Снимка: в-к „Преса”


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9w3p6 

Разпространяване на статията: