Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

alnevskiВсе още няма ясна договорка между Св. Синод и държавата за уреждане на документите за собственост върху най-големия храм у нас. В хода на търсене на решения бяха лансирани различни варианти. Последният e на правителството, което чрез Дирекция „Вероизповедания” предлага на Св. Синод въпросът да се уреди чрез обстоятелствена проверка със свидетели при нотариус, пише в-к „Преса”. При подобен казус правителството трябва да декларира, че имотът не е актуван като държавна собственост, а общината да заяви, че храмът не е неин. Така Църквата ще трябва да плати само нотариални такси, които по груби сметки са 15 000 лв. При този случай обаче ще се уреди само собствеността върху храма, но не и върху криптата под него, която е част от Катедралата. Св. Синод не е съгласен сградата да се дели на идеални части и да не получи единен нотариален акт върху цялата постройка.

Обикновено се изтъква, че постоянната иконна изложба в криптата е световно известна и не е разумно България да се лишава от такава културна институция. Никой, разбира се, не споменава, че всички тези икони са иззети през тоталитарния период от църкви и манастири, т. е. те са по право собственост на БПЦ. Затова някои църковници смятат, че би могло да се постигне компромис, като държавата помогне БПЦ да придобие собствеността върху цялостния храм, а Св. Синод се съгласи на дълъг гратисен период в ползването на криптата от държавата, докато след това ще трябва тя да премине в изключително ползване от БПЦ.

В последните години проблемът със собствеността на „Св. Александър Невски” се изостри допълнително от това, че сградата и стенописите в храма се рушат и се налага спешен цялостен ремонт, който обаче не може да започне, докато не се уреди собствеността върху Катедралата.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/99x6f 

Разпространяване на статията: