Мобилно меню

2 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (23 Votes)

Шест милиона българи са заявили, че са православни християни, но само половината от тях посещават църква. Това съобщи ст. н. с. Стефан Пенов от БАН, който е и съветник на Комисията по вероизповеданията в няколко народни събрания. Данните му, които са въз основа на статистическо изследване от 2005 г., бяха съобщени вчера на семинар „Религиите в Европа и бъдещето на православието“, организиран от Руския културно-информационен център в София и научно-изследователска група по религиозно-философските парадигми, съставена от преподаветели в няколко български университета.

Римокатолиците в България са между 60 и 70 хил. души, като поне 20 хил. от тях са униати, т. е. служат и се черкуват по източния обряд. Според изследването, за разлика от православните, 90% от тях редовно посещават своите богослужения. Класическите протестанти пък са около 50 хил. души. Между 50 и 60 хил. са „зарибените“ от новите секти. Те обаче не са чисто протестантски, а, според учените, са странна смесица между юдаизъм, ислям, християнство, източни религии и откровен окултизъм. За повечето секти дори не може да се каже точно към каква конфесия принадлежат, но е ясно, че гравитират към така нареченото „Ню ейдж“ движение.

Това, че над 100 хил. души са свързани с нетрадиционни за българския народ вероизповедания, се обяснява с факта, че 35-40 хил. от тях са роми, където нетрадиционните вероизповедания жънат голям успех. „Причините се крият в мисионерство, изразяващо се в раздаването на социални помощи, организиране на социален патронаж и културни програми“, коментира още Стефан Пенов.

Около 3 500 са българите, изповядващи юдаизма, показва още изследването. В България мюсюлманите са около 750 хил., от които 50 хил. не принадлежат към направлението на сунитите, а са умерени шиити, най-вече казълбаши. Само няколко стотици са привърженици на фундаменталистки течения.

Проучване сред студенти и ученици, учители, преподаватели и млади научни работници показва, че сред тях 71 до 74% проявяват голям интерес към религията, религиозната философия и богословието. От тях между 4 и 7 на сто в различните групи се декларират като абсолютни атеисти, а останалите или нямат мнение, или са безразлични.

По данни от доклада на ст. н. с. Пенов, базирани на изследвания на Единбургския университет през последните десет години, броят на мюсюлманите се увеличава главоломно и е на път да се изравни с броя на римокатолиците по света.

„Българската православна църква и Парламентът в лицето на депутатите от Комисията по вероизповеданията все още не работят достатъчно активно за привличане на българите към православието и оттеглянето им от новите протестантски религиозни общности“, стана ясно от изказването на г-н Пенов. Той беше категоричен, че този пролем може да бъде преодолян само ако БПЦ, подкрепяна от управляващите, засили мисионерската си дейност, заработи по конкретни проекти и програми, а държавата съдейства за по-трайното въвеждане на изучаването на религията в училищата.

Св. Синод на Московска патриаршия скъса всякакви отношения с традиционната Евангелистка църква в Швеция, съобщи представителят на РПЦ в София о. Александър Карягин. Разривът е в резултат на съгласието на шведската църква да разрешава и благославя браковете на хомосексуални двойки.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33qar 

Разпространяване на статията: