Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

zx450y250 2065442В Софийския университет "Св. Климент Охридски" днес се открива изложбата „Искони бѣ слово“ като част от програмата на Третия международен конгрес по българистика, който се открива в днешния ден и ще продължи до 26 май. По този начин най-старото висше учебно заведение у нас отбелязва 1150-годишнината от създаването на славянската азбука и 125-годишнината от своето създаване.

Официалното откриване на изложбата е днес, 23 май, от 12.30 ч. в централното фоайе на Ректората.

Тя е съвместно дело на катедрата по кирилометодиевистика на СУ „Св. Климент Охридски“, Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“ и КМНЦ при БАН.

Експозицията представя в образ и текст историята на българската книжнина от идването на Кирило-Методиевите ученици в България през 885/6 г. до създаването на История славяноболгарская през 1762 г. и началото на Българското възраждане.

Някои от кадрите от средновековни ръкописи се показват за пръв път пред широката публика.

Седемдесет светещи пана, фрагментарно разпределени по теми, изпълват залата и напомнят за комплексната структура на историческото познание. Интерактивният мизансцен се допълва от внушителна хронологична визуализация на съдържанието, съпоставяща събития от европейската и българската история с развитието на славянската писменост. По този начин оригиналният почерк на авторите на изложбата Борис Мисирков, Георги Богданов и Кирил Кузманов провокира не само любопитството към многообразието на българската история, но и чувство на приемственост и принадлежност.

Организаторите на изложбата изказват своята благодарност към НБ „Св. Кирил и Методий“, Националния археологически институт с музей при БАН, Църковно-историческия и архивен институт към Св. Синод на Българската православна църква, Зографската света обител, Рилската света обител, както и към колегите проф. Казимир Попконстантинов, проф. Павел Георгиев, проф. Мария Спасова и проф. Анисава Милтенова, които предоставиха снимки от своите архиви и колекции.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/x4cxx 

Разпространяване на статията: