Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

/imanВ раннохристиянския комплекс в крепостта на нос "Св. Атанасий", град Бяла, обл. Варна, археолози откриха три помещения за извършване на кръщение – т. нар. баптистерии. За тези интересни открития разказват ръководителите на научната експедиция доц. д-р Валери Йотов и Александър Минчев.

Баптистерий 1 е бил изграден в северната половина на предверието на базиликата. Според формата на басейна се отнася към тип „кръг в правоъгълник”. Често срещан тип е за Изтока, поради което другото наименование е „сирийски” тип. Това е единственият засега баптистерий с такава форма в България.

В тази си част, където се е намирал баптистерий 1, предверието е било украсено със стенописи и надписи. Между по-големите има един със запазен частично образ на светец (възможно – Иисус Христос). Има също два фрагмента с частично повредени надписи с имена на латински: MARI[A] и HІE[S]US (или HРE[S]US). Засега това са и най-ранните надписи с имената на св. Богородица и на Иисус Христос (ако въобще това е името Иисус - б. р.) от българските земи.

През 2010 г. в най-източното помещение – част от намиращата се северно от базиликата триделна сграда  - беше проучен кръстовиден баптистерий, а през 2012 г. под него се откри структурата на друг, по-ранен. Стратиграфската позиция ни накара да ги определим като баптистерий 2А (по-ранният) и баптистерий 2Б (по-късният).

Баптистерий 2Б (по-късният/горният): има форма на кръст, в чийто център е оформен цилиндричен басейн с по две стъпала от четирите страни. В най-късния етап от използването басейнът е бил с малък размер.

В ранната църква кръщаването се е извършвало чрез трикратно потапяне на човека във воден източник или специален басейн – баптистерий.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xwhrh 

Разпространяване на статията: