Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

Мощи на светец бяха намерени в Голямата базилика на скалния град Перперикон. Находката е от петото-шестото столетие, когато траките са приели християнството. Археолозите предполагат, че костите са на еп. Никита Ремесиански, известен като покръстител на Родопите.

Неговото име се свързва с приобщаването към вярата на езическите племена, живели между устията на Места и Дунав. Той е сред десетимата големи отци на Църквата, почитани и в православния, и в римокатолическия свят.

Находките са открити по време на разкопките миналото лято, но сега е приключила реставрацията им, обясни проф. Николай Овчаров. Според него особен интерес представлява реликварият във формата на кръст. Той е открит в западната част на голямата базилика на Перперикон. Находката е датирана от петото-шестото столетие, когато е бил построена и църквата. За нея учените предполагат, че е най-старият храм в Източните Родопи. Кръстът е бил плътно затворен, а при реставрацията му вътре са намерени парченца от кост.

„Вероятно е садържал мощи на светец, почитан в района. Не е изключено това да са част от мощите на самия Никита Ремисиански, първият епископ на Перперикон и покръстител на бесите, даките и готите“, допуска проф. Овчаров.

За разлика от реликвария, открит преди три години, в който се съхраняваха парченца дърво, сегашната находка не е така богато украсена. Върху кръста е изобразено само птиче око.

„Досега сме открили около двадесет реликвария в района на Перперикон, което доказва, че той е бил голям християнски център в периода от петото до четиринадесетото столетие“, смята проф. Овчаров.

Преди време там бяха намерени частици от св. Кръст Господен.

* Източник: bTV


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33uyc 

Разпространяване на статията: