Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)

orig 230917_bgПрез тази година за първи път е възможно чудотворната икона на св. Богородица от Бачковския манастир да не бъде изнесена за традиционната лития на втория ден от Великден до местността Клувията. В манастира се обсъждала идеята за литията да бъде изнесена икона - копие на оригиналната. Това съобщава регионалното издание "Пловдив утре", позовавайки се на изказвания на специалисти-реставратори.

От зимата на 2011 г. иконата е затворена за реставрация. Действията за това започнаха още през 2010 г., когато на 15 август, благодарение на дарение, на художника Ганчо Ганев е възложено да изкове липсващата част на рамката на обкова от сребро. Реставраторът Йовка Юрукова e почистила козметично светинята. „Когато започнахме да сваляме обковите – грузински и над него възрожденски, се оказа, че иконата е в трагично състояние – точно като гъба. Не е отваряна за изследване от времето на Богдан Филов. Позачистих й личицето, но се нуждаеше от спешна реставрация и укрепяне. В горната страна на рамката се вижда, че е горяла“, разказа Юрукова. Специалистът сигнализира игумена, че нещата са сериозни и иконата буквално ще се разпадне, ако не се вземат мерки. Според нейните очаквания реставрацията би струвала около 10 000 лева.

Той уж се съгласи. Реставрацията е работа за един голям колектив – от химици, билози, фотографи, реставратори. Накараха ме да напиша едно становище, което трябваше да отиде в Светия Синод. И чак след няколко месеца взеха решение, че действително ще се започне работа по иконата“, добави Юрукова.

Реално това се случва чак в края на 2011 година. Комисията е съставена от проф. Григор Григоров от Националната художествена академия и включва Петър Попов, реставратор, Албена Мазакова, завеждащ звеното към Института за паметници и реставрация, младия консерватор Илия Асенов, митр. Николай, митр. Натанаил и монаси от Атон. Цената на реставрацията трябва да се поеме от Бачковската обител.

На срещата Пловдивският митрополит Николай заявил, че лицето на иконата няма да се пипа, а само гърбът й. Специалистите се опитали да се противопостваят, че тя задължително трябва да се укрепи отпред, за да не падне живописта.

По-късно става ясно, че консервацията и укрепването на изображението на св. Богородица е възложено на проф. Григор Григоров, Илия Асенов и двама монаси - Симеон Дионисиатски и Методий Зографски. Проф. Григоров обаче отрича той да се занимава с реставрацията като добави, че тя въобще не е започнала. „Отказах лично на секретаря на Светия Синод и на дядо Натанаил, защото това, което реши комисията от специалисти, няма нищо общо с това, което искат владиците. Тази икона трябва да бъде реставрирана в институция – да се дигне от Бачковския манастир, да се закара в Националната галерия, да се направят всички изследвания, ако трябва да отиде в Солун - там има много хубава апаратура за изследване, и да се върне. Дядо Николай обаче отсече, че иконата от манастира няма да се вади и че ще се реставрира от атонски монаси. Тогава комисията се отказа. Проблемът остава между Светия Синод и Министерството на културата“, отговори специалистът.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kud4 

Разпространяване на статията: