Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (16 Votes)

SAM 2080Повече от десет години след като в среднообразователните училища у нас беше въведено изучаването на предмета Религия, днес е новина започването на занятия по този предмет, обикновено наричан Вероучение, в едно българско школо. Това не изненадва никого, защото все по-малко са училищата, в които започва изучаването на вероучение, а все повече са тези, в които спира преподаването на тези предмет, като най-много се тези, в които не се е изучавала Религия.

Но ето и един добър пример от с. Маслово, квартал на град Костинброд. Преди години там един инициативен свещеник, о. Климент, е започнал преподаването на Вероучение при храма, като учител е бил и сегашният свещеник в столичния храм "Св. Троица", кв. Разсадника (Св. Троица), о. Бисер Иванов. За да започне отново изучаването на Религия, но този път в местното училище „Васил Левски“, са обединили усилия няколко институции и личности: ръководството на школото в лицето на директорката г-жа Анна Ананиева, Българската православна църква с представители о. Бисер Иванов и свещ. Крум Андонов, местният енорийски свещеник в кварталния храм "Св. Николай", Любомир Кънчев, зам.-кмет на община Костинброд, доц. Божидар Андонов, преподавател по християнска педагогика в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Благодарение на техния труд от 11 март т. г. децата в с. Маслово ще изучават отново Религия. Заниманията ще се водят от Теодор Цонев, студент в БФ на СУ, който ще изготви програмата на уроците, които ще се провеждат всяка неделя в сградата на училището. Предвижда се в заниманията да се включат и деца от околните села, които ще бъдат довеждани с училищния автобус. Вероучението в с. Маслово се финансира от община Костинброд. Доц. Андонов е обещал методическа помощ на младия богослов, който ще въвежда децата в основите на вероучението.

Официалното представяне на програмата по предмета и начинът на работа беше представен на специална среща в края на февруари. На нея се събраха всички тези, които спомогнаха за успешното начало на проекта, децата от селото, учители, родители.

При представянето беше изтъкната важната роля, която вероучението може да има за обогатяване на светогледа на съвременните деца, за връзката на този предмет с другите учебни дисциплини. Всички се обединиха около идеята, че това знание е необходимо за „нашите деца“, както ги нарече о. Бисер, които имат право да познават своята вяра, за да разберат не само себе си, света около тях, но и историческите процеси, българската литература и съвременитото състояние на Родината.

 

SAM 2067

 

SAM 2068

 

SAM 2083


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33wca 

Разпространяване на статията: