Мобилно меню

4.6363636363636 1 1 1 1 1 Rating 4.64 (55 Votes)
PB300096.JPG
Днес в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” беше представена шестата книга от поредицата „Библейска библиотека”. Това е сборникът от изследвания на четири поколения старозаветни библеисти в България: проф. д-р Боян Николов Пиперов (+1982 г.), проф. протопрезвитер д-р Николай Стефанов Шиваров (негов ученик), проф. Славчо Вълчанов Славов (негов ученик) и гл. ас. д-р Ивайло п. Иванов Найденов (ученик на последните двама). Публикациите са обединени около темата за историята на старозаветния библейски канон, каквото е и заглавието на книгата: Из историята на старозаветния библейски канон. София 2011, 168 с. Изданието е на Библейски колегиум и носи номерацията Библейска библиотека № 6. Д-р Ивайло Найденов е съставител, както и автор на четири от публикациите. Научен редактор е проф. д-р Иван Желев Димитров.

PB300104.JPGНа представянето присъстваха деканът доц. д-р Александър Омарчевски, зам.-деканът доц. д-р Димо Пенков, преподаватели, студенти от всички курсове и степени на обучение, гости. Деканът Омарчевски поздрави съставителя и авторите на сборника и го отбеляза като важно събитие в богословския живот на България. Научният редактор Димитров също изтъкна важността на това издание, както и стойността на жеста на ученика (Найденов) към учителите му (Шиваров и Вълчанов) с думите: „Той, която е ял духовен хляб от ръката им, не вдигна против тях петата си (Пс. 40:10), но с признателност изтъква заслугата на своите учители и се гордее, че е техен ученик”.
 
От своя страна Найденов изтъкна факта, че библеистиката у нас единствена сред богословските науки има своя бележита школа; той насърчи студентите да се възползват от тази уникална среща със старите професори, да попиват от тяхната мъдрост, понеже те за съжаление вече са лишени от възможността да контактуват със сегашните студенти във факултета.

PB300100.JPG

О. Шиваров направи пространно изказване както върху целия сборник и своите публикации в него, така и върху историята на старозаветните изследвания у нас. Проф. Вълчанов също говори за българската школа по библеистика и така наречена „свещена филология” (philologia sacra), като насърчи д-р Найденов, останалите библеисти и всички богослови да изследват Свещеното Писание.

Сборникът ще се разпространява от Библейска библиотека в БФ.

В Богословския факултет и въобще в българското богословие Библеистиката е единствената специалност, чийто представители, все авторитетни учени, са обединени в професионално сдружение – Библейски колегиум. Имат и специализирана Библейска библиотека, която е уникална за цяла Югоизточна Европа. И не на последно място – издават библеистични изследвания в известната поредица „Библейска библиотека”, също единствена по рода си в българското православно богословие.

Снимки: Пенка Борисова


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33wkq 

Разпространяване на статията: