Мобилно меню

4.8787878787879 1 1 1 1 1 Rating 4.88 (33 Votes)
Западно- и Средноевропейският митрополит Симеон заяви за „Двери”, че не е и никога не е бил „президент на Великия съвет на архонтите”. С тази титла той е представян от неговия мним сътрудник архимандрит Дионисий, извършил възвеждането в степен „екзарх на архонтите в Асизи” на католическия свещеник Жан Мари Полидоро от името на митрополит Симеон (тук).

Оказва се, че миналата година, когато митрополит Симеон е аргосан от събратята си в Св. Синод (тук), докато е в София, той е посетен от архимандрит Дионисий, униатския архимандрит Георги Елдъров и един архонт. Те поканили архиерея да поеме поста „президент на Великия съвет на архонтите”, но той отказал. До преди няколко дни митрополитът дори не си спомнял за това предложение. Сега обаче разбира, че архимандрит Дионисий без никакви притеснения използва името му, титулувайки го пред кандидат-архонтите като „президент на Великия съвет на архонтите”, представя се за негов сътрудник и връчва фалшиви поздравителни писма от негово име.

Митрополит Симеон вече пристигна  в София и следващата седмица на заседанията на Св. Синод на БПЦ ще докладва за действията на архимандрит Дионисий, който официално заема длъжността член на културно-просветния отдел на Св. Синод. Митрополит Симеон е подготвил папка с уличаващи документи, които ще представи пред събратята си с искане да бъдат санкционират клириците, които продължават да правят архонти, въпреки забраната на Св. Синод.

Същевременно архонтмейкърите продължават да бунтуват църковния живот в Западноевропейска епархия. Римската енория е депозирала по време на Епархийския събор писмо, с което заявява, че се отделя от митрополит Симеон и преминава под юрисдикцията на Старозагорска епархия (тук), ръководена от вещия в архонтските дела митрополит Галактион (тук).

На 13 юни викарият на митрополит Симеон, Константийски епископ Антоний заминава за Рим. Той ще се срещне с монсеньор Браян Фарел, секретар на Папския съвет за насърчаване християнското единение, за да обсъдят смяната на ръководството на  храма „Св. Викентий и Анастасий”, даден от Ватикана на българската църковна община в Рим. Тази смяна е необходима поради решението на досегашния свещеник в храма – архим. Климент да премине към друга епархия на БПЦ.

Предстои също така ексцентричното желание на римската църковна община да бъде обсъдено от юристи, както и от Св. Синод на БПЦ. Според запознати с църковно-правните практики и с договора за използването на храма „Св. Викентий и Анастансий” в Рим, общината и архим. Климент могат да се преместят в Старозагорска епархия, но църквата е дадена на Западноевропейска епархия  за ползване от българите, живеещи в Рим, за да могат да участват в православно богослужение на роден език.

Фактите от последните дни показват, че въпреки забраната на Св. Синод за създаване на архонти на БПЦ (тук), доходоносното дело продължава да се разраства.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33ayp 

Разпространяване на статията: