Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)
1_64.jpgРезултати от първите комплексни анализи на частиците от мощите на свети Йоан Предтеча, открити в Созопол през юни миналата година, ще има до края на лятото. Кутийката, в която бяха открити реликварият и костиците от мощите, също вече са обект на проучвания и анализи. Това съобщи проф. Казимир Попконстантинов, ръководител на разкопките на остров Свети Иван, по време на заключителната среща по проекта на Фондация „Созопол“, който даде старт на разкопките на остров Свети Иван и Свети Петър. Заради големите археологически открития на созополския остров за първи път от 77 години насам България ще домакинства Световен конгрес по византология, който ще се проведе от 25 до 27 август (това не е вярно, понеже конгресът е планиран от години да се проведе у нас - б. р.).

Именно по време на него ще бъдат обявени последните резултати от анализите. На този етап проф. Попконстантинов съобщи, че кутийката с надписа е изработена от камък, чийто произход е от Мала Азия или днешна Турция. Установено е също, че алабастърът, от който е направен реликварият, е добит от острови в района между Гърция и Турция. Проф. Попконстантинов сподели, че анализите ще ствуват много, тъй като те се правят от специалисти от много различни области, но на този етап правителството е осигурило 15 хиляди лева. Екип от 16 души работи по изследванията. Близо 650 000 евро бяха отпуснати от реализацията на проекта, който се осъществява с партньорството на община Созопол. По него са създадени посетителски център на реставрираната Крепостна стена, беше монтирано и осветлението на старините.

По време на форума в Созопол посланикът на Норвегия г-жа Тове Скарстейн изтъкна, че това са открития за целия свят, еднакво значими за всички християни - православни, католици, протестанти, но и за мюсюлманите. Според проф. Божидар Димитров, който беше консултант по проекта, предстоят още интересни открития. Само преди дни основи на църквата “Свети Апостол“ на нос Созопол доказват, че тя е най-голямата по Българското Черноморие и проучванията ще продължат. “Датировката на храма засега е 10 век - времето на Цар Борис I, но очаквам под нея да се появи античен храм“, допълни той.

Кметът Панайот Рейзи е категоричен, че след всичко случило се от 2010 г. насам престоящият летен сезон ще бъде повече от вълнуващ както по отношение на археологическите разкопки, така и по отношение на ръста на туристопотока, който се очаква да скочи тройно спрямо миналото лято.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/333rc 

Разпространяване на статията: