Мобилно меню

3.9333333333333 1 1 1 1 1 Rating 3.93 (15 Votes)
1_60.jpgВидинската епархия обмисля идея за възраждане на Албутинския скален манастир, съобщи за БТА епископ Сионий, викариен епископ на видинския митрополит Дометиан. Предложението и идеята са на митрополит Дометиан, а намерението е Албутинският скален манастир да се превърне в посещаван исторически и религиозен паметник и край него да бъде съграден действащ манастир.

За изграждането на новия манастир ще бъдат разкрити набирателни дарителски банкови сметки и така ще бъдат осигурени финансови средства, каза епископ Сионий.

Албутинският скален манастир (още Алботин) е недействащ средновековен скален манастир на територията на архиерейско наместничество Кула, на Видинска епархия, разказа епископ Сионий. Манастирът се намира в местността Албутин по течението на река Тополовец между селата Градец и Раброво, в близост и до село Делейна.

Манастирският комплекс е изграден във варовиковия масив над река Тополовец, на височина около 25 метра, като са използвани плитки естествени пещери и скални навеси. В скалата са издълбани помещения и ниши с религиозни и битови функции. До манастира днес се достига по стръмна, тясна песъчлива пътека, в чиято основа е изградена Хайдук чешма. Тъй като е лесно достъпен, манастирът е служел за подслон на скотовъдци и каменоделци, но е бил ограбван от иманяри през годините.

Албутинският манастир е бил действащ през 14 век, за което свидетелстват запазени фрагменти от стенописи и надписи, и накитите - обеци, наушници, гривни, намерени в 29-те разкрити християнски гроба. Големият брой погребения на миряни наред с духовните лица сочи, че манастирът е бил почитано и желано място за покой на неговите дарители. Сред оскъдните исторически данни изпъква и споменаването на вече изчезналото село Алтовин в регистър на Видинската “кааза” от 1560 г., разказва историята епископ Сионий.

В момента е запазен скалният манастир. Комплексът се състои от осем помещения и манастирска църква, която е трикорабна, като южната и югозападната й част са напълно унищожени. Наличието на баптистерий сочи, че храмът е служел не само за монашески молитви, но и за обществени богослужения. В северозападната си част манастирът има втори етаж, където се намира второто по размери помещение след църквата, за което се предполага, че е служело за трапезария, пояснява епископ Сионий. В западната част се намират другите помещения от обителта - монашески килии, магерница, изба, складове. Личат и две издълбани щерни за вода. Албутинският скален манастир е обявен за паметник на културата последователно през 1927 и 1969 г.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kf96 

Разпространяване на статията: