Мобилно меню

4.7567567567568 1 1 1 1 1 Rating 4.76 (37 Votes)
Какво може да накара министри, политици, бизнесмени и журналисти да отделят от ценното си следработно време и да се превърнат за два часа в “православни миряни” и “благочестиво паство на Христовата църква”? Желанието да усвоят азбуката на православната вяра, представена в “Буквар на вярата”? Едва ли. Събралото се лъскаво множество в Археологическия музей има вид на всичко друго, само не и на първокласници, жадни за знания. Може би бизнес-елитът ни е намерил подходящо мероприятие за интелектуална разтуха, сравнимо, да речем, с някоя постановка на “Народния театър”? Твърде невероятно, имайки предвид, че книгата на дядо Иларион съдържа кратки преразкази на библейски събития. А може би лична духовна връзка с най-стария български архиерей и желание да почетат 95-та му годишнина? Тук са възможни различни допускания, но все пак ролята на столетника дядо Иларион като изповедник на български политици и руски бизнесмени е осъществима само в съвременен руски филм, посветен на възраждането на Святая Русь! Да, истинска енигма...

Тогава? Какво събра каймака на обществото, че и масони между тях, на представлението в музея? Жокер за по-недосетливите е прозвището "велик архонт", с което дядо Иларион благодари на своя спонсор... Както и ключовата организационна роля на духовното чедо на владиката, небезизвестния архонтмейкър архим. Дионисий... Да, нито Христос събра гостите на това тържество, нито човешката почит към един почти столетник, а лоялността към една "архонтска" идея, разбирана като уродлив църковен елитаризъм. Организаторите се бяха постарали да създадат максимално реалистичен и наистина богат декор на архонтското си представление - и за съжаление в тази роля се оказаха и отзовалите се български архиереи, а най-вече Доростолският митрополит Иларион, чиято преклонна възраст явно го прави много подходящ символ на елитарната парацърковна религиозност. Казват, обаче, че разсъдливостта на достигналия духовна зрялост човек не се влияе от физическата му възраст и нищо не му е по-чуждо от старческата инфантилност. А да виждаш вместо архонтска сбирка християнска агапе , т. е. "вечеря на любовта" е всичко друго, но не и християнска добродетел... (Впрочем знаете ли, че Иисус Христос нарича сатаната "архонт на този свят"? - Йоан 12:31; 14:30; 16:11)

Всъщност има една добродетел, която имунизира личността срещу безпощадния ход на времето, и тя се нарича смирение. Блажени придобилите я, казват отците на светата Църква, защото безсилни срещу такива са козните на лукавия. Прочее, да я пожелаем на всички ни, за да различаваме духовете и да оцелеем като Църква в това смутно време.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3pcwd 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Накажи душата си с мисълта за смъртта и като си спомняш за Иисус Христос, събери разсеяния си ум!
Св. Филотей Синаит