Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
1_9.jpgПрез януари т. г. в ефира на руския телеканал Култура прозвуча „Рождественска оратория” на епископа на Виена и Австрия Иларион Алфеев. Пиар-кампанията, свързана с изпълнението на това произведение, още веднъж потвърди, че дори и музиката днес има ярка идеологическа украса.

По канал Култура всъщност беше показана телеверсия на концерта, състоял се на 7 януари 2008 г. в голямата зала на Московската консерватория. Средствата за масова информация подробно отразиха събитието, наричайки го „музикална проповед”. Но дори и хората седящи извън Църквата не може да не са почувствали фалша на тази проповед. Въпросът не касае качеството на произведението, въпреки че един доброжелателен критик справедливо отбеляза, че ораторията е на ниво студентска семестриална работа, а в постоянните опити за самореклама на епископа.

Все повече се създава впечатлението, че владика Иларион на всяка цена се опитва да създаде нов имидж - на „епископ–композитор” и с негова помощ да пребори този, който вече си е създал, а именно - на „епископ-садукей”.

Както на мнозина е известно, епископ Иларион е главният виновник за разпада на легендарната Сурожка епархия на РПЦ МП във Великобритания. Завършил Оксфорд, духовно чедо на митрополит Антоний Блум, докато изпълняваше длъжността викарий на митрополит Антоний той се прояви като истински представител на партията на садукеите. Поставен пред избора какво да избере: църковността или прагматичността, епископ Иларион избра прагматичността и се хвърли безпрекословно да изпълнява указанията на Москва, с което положи началото на разрушението на делото на живота на митрополит Антоний. В резултат на действията на епископ Иларион голяма част от епархията заедно с изпълняващия длъжността митрополит, епископ Василий Осборн, преминаха под омофора на Цариградския патриарх.

Именно към епископ Иларион беше отправено знаменитото писмо на стареца-митрополит Антоний, призоваващ епископа да не разрушава многонационалното православие в Англия и да запомни, че епископът е призван не да управлява, а да служи. В него владика Антоний му цитира част от писмо на стареца Софроний, който му казвал за Църквата следното: „Това е пирамида, но пирамида обърната с върха надолу, където върхът се намира в най-ниската точка и в тази най-ниска точка е една личност - Господ Иисус Христос, после следват апостолите, техните последователи и т. н. И ако ти искаш да бъдеш член на Църквата в пълния смисъл на тази дума, ти трябва да бъдеш в най-ниската точка, а не на върха. За съжаление трагичният завършек на тази история свидетелства, че епископ  Иларион е предпочел да слуша нещо друго. Затова и днес, затрупвайки ни с музикални произведения, той се опитва да си създаде нов имидж, различен от този на садукея.

Уви, такава е практиката на съвременната култура – тя се върти изцяло около имиджови ходове. Нейното съдържание интересува малцина. Нито съдържанието, нито качеството вътре в обекта. Културният живот се изчерпва с дизайна на културния ландшафт...

Portal-credo.ru
Превод: В. Каравълчев


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kq6p 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Душата, която истински обича Бога и Христа, дори да извърши десет хиляди праведни дела, смята, че не е извършила нищо, поради неутолимия си стремеж към Бога.
Св. Макарий Велики