Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (8 Votes)
АртемийДен преди големия православен празник Сретение Господне, който в Сърбия е и празник на държавността и на армията, в лоното на сръбската църква се разиграха небогоугодни страсти. Вместо да подготвят душите и телата си за предстоящите великденски пости, епископи и монаси стигнаха до ръкопашен бой и се заговори за разкол в Сръбската православна църква.

Всичко тръгна от решението на сръбския Синод да отстрани архиепископ Артемие като глава на Косовската епархия заради злоупотреби за милиони. Според неофициални информации владиката е виновен най-вече в лошо управление на Рашко-Призренска епархия, докато злоупотребите са извършвани най-вече от лица от обкръжението му, на които ще се потърси и съдебна отговорност. Един от тези герои е архимандрит Симеон, който на 12 февруари успял да избяга през Македония в Гърция. Самият сръбски патриарх Ириней заяви, че "епископ Артемие е добър и честит човек, но прекалено много дела бе възложил на други хора, които го компрометираха".

Сръбският Синод назначи епископ Атанасие за временен заместник на Артемие, докато на 25 април се проведе събор, който да завърши законно процедурата. И оттук започна срамната битка между епископи и монаси. Владиката Атанасие при пристигането си, за да заеме поста, счупил бравата на покоите на епископ Артемие и прекъснал интернета и телефонната връзка, съобщават медиите. Местни миряни и монаси, поддръжници на развенчания владика, се хвърлят да го защитават и се сбиват с привържениците на епископ Атанасие при манастира "Грачаница". Косовската полиция и КФОР започват да разтървават биещите се. В цялата грозна драма самият епископ Артемие не е участвал лично. Според неофициална информация той се е оттеглил и след пристигането си от Белград е комуникирал само с няколко монаси, които го посещават. "Артемие се опитва да задържи епархията с насилие", коментира случката в. "Блиц". Освен това инцидентът потвърждавал предположенията на отделни по-стари епископи в Сръбската православна църква, че постъпките на Артемие са на крачка от създаване на "независима косовска църква", продължава в. "Блиц". Доколко погването на епископа Артемие има политическа окраска, се пита и в. "Данас". Общо впечатление било, че владиката Артемие не е особено харесван във висшите държавни, но и в някои влиятелни църковни кръгове заради откритата си критика към държавната политика на Сърбия спрямо Косово и се противопоставя остро на подялбата на Косово. Националистично настроеният епископ бил още твърдо срещу политика на сближаване на Сърбия с ЕС, както и срещу решението на новия патриарх да покани папата в Сърбия.

Случаят с Артемие, отстранен по подозрение за злоупотреби с милиони евро, е последната от редица афери, които през последните години разтърсват Сръбската православна църква, пише от своя страна в. "Политика". Непосредствено в навечерието на църковния събор в края на януари медиите коментираха великолепието на владишкия дворец на Зворничко-Тузланския владика Василие, обзаведен със стилни мебели и позлатена украса. Лукс царял и в други владишки покои, в които имало дори джакузи и разполагали с луксозни коли. За "греховете" на събратята си архиепископи говори и Захумско-Херцеговският епископ Григорие в писмо, изпратено до всички владици през 2008 г., което без негово знание бе публикувано в печата. Вероятно най-тежкото сътресение, нарушило авторитета на сръбската църква, е съдебният процес, продължил три години, против Вранския владика Пахомий за блудство с четири момчета. Обвиненията за две от момчета са паднали заради това, че междувременно излезли от възрастта на малолетието, а вината срещу другите две деца не е била доказана. Тогавашният правосъден министър Душан Петрович искаше съдията, разрешил по този начин делото, да бъде уволнен, но Висшият съвет по провосъдието на Върховния съд на Сърбия отхвърли тези искания.

Понякога определени владици се свързват и с политиката. Някои от тях са наричани "червени", други "демократи". Най-известният случай е Милешевският владика Филарет, който в навечерието на президентските и парламентарни избори в Югославия през 2000 г. подкрепи публично Слободан Милошевич, и то след десетилетие негова власт, след бомбардировките, изтеглянето на сръбската армия и полиция от Косово и в едно време на политическо разцепление в Сърбия, припомня "Политика".


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3khak 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Смирението е единственото нещо, от което имаме нужда; когато има други добродетели, човек все пак може да падне, ако няма смирение; със смирението обаче човек не може да падне.

Герман Атонски Стари