Мобилно меню

3.4 1 1 1 1 1 Rating 3.40 (10 Votes)
ivan_jelev.jpgИнтервю с проф. Иван Желев, директор на Дирекция "Вероизповеданията" по Българското национално радио, Програма "Хоризонт", предаване "До обед", 16 февруари 2006 г.

Снежана Иванова:

- В последните минути на "Хоризонт - до обед" ще говорим за разгърналия се напоследък скандал в мюсюлманското вероизповедание, като се опитаме да допълним темата с нови гледни точки, а именно: кой представлява мюсюлманското вероизповедание у нас. Защото в една част от вестниците пише: Недим Генджев, легитимният водач на мюсюлманите у нас, е задържан, а в други - Мустафа Хаджи е главен мюфтия. В редакциите на медиите се размахват документи, теглещи към едната или другата теза - кой е имал право на парите, на единия милион, който бил изтеглен от сметките на Главното мюфтийство, кой лъжел и така нататък. Да не говорим, че на много места в страната има по двама районни мюфтии, които призовават за молитва, или пък че дърпат ключовете от джамиите - така, както се случи някога и със свещениците в църквите. Добър ден на проф. Иван Желев, директор на Дирекцията "Вероизповедания".
Иван Желев:
- Добър ден.
Водеща:
- В началото - кое е легитимното ръководство на мюсюлманското вероизповедание у нас и къде се намира то в момента - в сградата  на "Братя Миладинови" или в ареста?
Иван Желев:
- Законното ръководство на  мюсюлманското вероизповедание е това, което е регистрирал Софийският градски съд. То се намира на улица "Братя Миладинови" 27, а по едно удостоверение на Софийския градски съд от 26 януари...
Водеща:
- Тоест, това е Мустафа Хаджи?
Ив. Желев:
- Да, главен мюфтия е Мустафа Алиш Хаджи с ЕГН... и така нататък - в момента това удостоверение е в ръцете ми.
Водеща:
- Как обяснявате обаче това, че в края на миналата година Софийският апелативен съд... според неговото решение Недим Генджев е легитимното ръководство, и именно това е документът, който Недим Генджев размахва из медиите?
Ив. Желев:
- Това е факт - че Софийският апелативен съд е взел такова решение и в него се съдържа предписание за вписване на това ръководство на вероизповеданието от Софийския градски съд. Но това все още не е станало. Така че докато това стане, легитимно си е ръководството, което има вписване в регистъра или във фирменото отделение на Софийския градски съд. Нещата изглеждат сложни, но иначе от юридическа гледна точка са ясни. Това, че някъде някой,  както следя и аз от медиите, е заблудил някои банки, защото в края на това удостоверение, където се цитира решението на Апелативния съд, пише, че представителството на вероизповеданието се осъществява от Висшия мюсюлмански духовен съвет, чета тук, чрез председателя Недим Хафъз Ибрахим Генджев, това е в препоръката на Софийския апелативен съд до Софийския градски съд. Но по Закона за вероизповеданията...
Водеща:
- Твърди се обаче, че...
Ив. Желев:
 ...вписванията ги прави само Софийският градски съд.
Водеща:
- Твърди се обаче, че това е решение, което не подлежи на обжалване и че Софийският градски съд трябва да изпълни това решение. Означава ли, че след месец или два Недим Генджев би могъл да бъде главен мюфтия или по-точно председател на Висшия мюсюлмански съвет, тъй като наистина неговият мюфтия е подчинен.
Ив. Желев:
- Да, теоретически може това да се предположи, но така или иначе това е фактическото положение. И най-неудачното е някой, пък бил той и държавен чиновник като мене, да тълкува решенията на съдилищата. Значи, това е фактическото положение и засега главен мюфтия е Мустафа Алиш Хаджи. Всичко друго не е вярно.
Водеща:
- Къде се корени проблемът, според вас?
Ив.Желев:
- Проблемът е много стар. Проблемът започна, както и в други вероизповедания - не само в Православната църква, за която и вие  намекнахте, но и в много други вероизповедания имаше смени, имаше обжалвания и т. н. След промените хората се почувстваха свободни да изразяват своите искания. За съжаление, както казва една древна латинска поговорка: Колкото глави, толкова умове, толкова акъли. Така че всеки си държи на своето...
Водеща:
-
Всеки се опитва да се добере до вакъфските имоти...
Ив.Желев:
- Това също се прокрадна и в медиите. Аз не мога да го  твърдя, но безспорно всяко едно голямо вероизповедание има и доста имоти. Дори и в едно сравнително по-малко вероизповедание напоследък имаше пак такива проблеми с една тяхна централа презокеанска и прочее, където пак имоти се поставяха като причина за споровете вътре...
Водеща:
- Въпреки, че са духовни лица. Смятате ли, че проблемът може да се корени и в Закона за вероизповеданията, а именно в онази му част, която дава възможност да се регистрират вероизповеданията в Софийския градски съд, след това те да бъдат обжалвани и така се стига до едно непрестанно обжалване, обжалване... Знаете съдебната система как работи у нас...
Ив.Желев:
- Не, не мисля, не мисля, защото все пак това е един от белезите на свободата, на демокрацията. Всеки има право да обжалва, да търси правата си. Надявам се, че ще се изживеят тези  неща. Би трябвало някои от тези неща да са изживени, все още не са, но надявам се, че това ще отшуми полека-лека.
Водеща:
- Какъв е изходът, според вас, имайки предвид, че мюсюлманите у нас не са разделени само на две, а на много повече?
Ив.Желев:
- Моите лични наблюдения, дотолкова доколкото в качеството на директор на Дирекция "Вероизповедания" имам контакти с вярващите на низово равнище, просто по джамийски настоятелства, са, че мюсюлманите не са разделени. Разделят се по-нагоре вече ръководствата или има претенции за ръководства.
Водеща:
- Извинявайте, ако изключа групата на Недим Генджев, мога да ви кажа, че имаме мюсюлманско-сунитско-ханефитско вероизповедание, което е на Неджиб Дауд, без да ми е ясна каква точно е разликата между двете...
Ив.Желев:
- Няма. Няма разлика. Те по вероизповед са едни и същи. Или иначе мюсюлманското вероизповедание у нас е сунитско-ханефитско...
Водеща:
- Именно...
Ив.Желев:
- А в ръководството на това вероизповедание вече като отделно беше, ако не се лъжа, и Недим Генджев по едно време.
Водеща:
- От друга страна, мога да ви припомня, че на конференцията, на която бе избран Мустафа Хаджи, редица претенденти за този пост се отказаха и си образуваха своя група. Те се отказаха именно заради това, че изборът е бил предрешен, и отново тези обвинения към ДПС, които се отправят от години наред - че се намесва в работата на вероизповеданието.
Ив.Желев:
- Не мога да зная за такава група. Най-малкото тя не се е институционализирала. Не са се обособили да се регистрират като нещо отделно. Има, винаги има недоволни и при партийни, и при други конгреси, и при конгреси на... да речем, на хора на изкуството и прочее. Тъй че няма, няма някаква последица от това, че действително някои хора тогава са протестирали.
Водеща:
- Това обаче създава разединение и може би обърква мюсюлманите.
Ив.Желев:
- Аз пак ви казвам, че хората по места не са объркани. Те си знаят молитвения дом. Те се събират, изпълняват си там повеленията на своята религия, обичаите и традициите. Така че, за съжаление, по-скоро ръководствата често създадат един отрицателен образ за самото вероизповедание...
Водеща:
- Това заради... намесата на ДПС ли е?
Ив.Желев:
-
Не мога да твърдя за такава...
Водеща:
-
За която те често обвиняват. Да?
Ив.Желев:
-
Не мога да твърдя, че съществува такава намеса. Ако някой го твърди, естествено, трябва да го докаже. Защото пък по-рано се твърдеше, че други също партии се намесват. Сега прехвърчаха пак искри по отношение на някои политически сили. Но това са неща, които трудно се доказват.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/qkh 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...

Стреми се с всички сили да проникнеш със сърцето си дълбоко в църковните чтения и пения и да ги издълбаеш върху скрижалите на сърцето си.

Игумен Назарий