Мобилно меню

4.7272727272727 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (22 Votes)
bebe1.jpgВъпрос на г-жа Стефанова: Племеницата ми има бебе на 22 дена. Чувала съм че се прави погача на бебето, на която се канят само жени. Каква е целта на тази погача и кога трябва да се направи?

На въпроса отговаря Полина Спирова:
Здравейте г-жа Стефанова,
Наистина има такъв народен обичай да се прави погача за новородено бебе, но това няма връзка с църковния живот, т.е. не е определно и установено от Църквата.

Църквата е определила на 40-тия  ден от раждането майката и детето да отидат в храма, където на майката се прочита, така наречената, "очистителна молитва", след която тя вече може да участва в богослужението и да се причастява.

Заедно с това свещеникът благославя и детето и му прочита молитва за "въцърковяване". Неговото идване с майката в храма символизира "представянето му на Господа". Този обред не е Кръщение, а само представяне на детето. Кръщението на детето може да стане както преди 40-тия ден, така и по-късно. Това решават родителите. Няма установена възраст, на която детото да бъде кръстено. Но най-добре е това да стане колкото се може по-рано стига здравословното му състояние да позволява това. Има родители, които кръщават детето веднага след 40-тия ден, други изчакават да стане на няколко месеца или 1 година. Това е въпрос на избор.

В същото време в организирането и в участието в този обичай, на който за детето се прави погача няма нищо лошо - той е част от радостите, свързани с новороденото дете и още една възможност на жените-роднини да се порадват на бебето.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xcff 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...

Смирението е единственото нещо, от което имаме нужда; когато има други добродетели, човек все пак може да падне, ако няма смирение; със смирението обаче човек не може да падне.

Герман Атонски Стари
   

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.