Мобилно меню

4.8571428571429 1 1 1 1 1 Rating 4.86 (7 Votes)
1_10.jpgС молитва в църквата на Божи гроб Папа Бенедикт XVI приключи петдневната си визита в Светите земи. Преди да се качи на самолета, с който да отпътува за Рим, папата произнесе своята последна реч в Израел. Той заяви пред събралите се хора да не губят надежда, независимо колко размирно е времето и мястото, където живеят, и за пореден път порица Холокоста. През последния ден от своята визита папата се срещна с Йерусалимския патриарх Теофил, с когото говори за "тъжния факт на разделението" между православни и католици и изрази надежда, че то ще бъде преодоляно.

Това беше основното послание на висшия духовник по време на целия му престой в Светите земи. По-рано той беше разкритикуван от част от еврейската общност, че не е бил достатъчно остър в думите си срещу геноцида през Втората световна война. Пред папата латинският патриарх на Йерусалим Фауд Туал също призова за прекратяване на близкоизточния конфликт, разкъсващ Светите земи толкова много години. 8-дневната обиколка на папа Бенедикт XVI из Йордания, Израел и палестинските територии мина под знака на призиви за мир, търпимост между народите и религиите и критики срещу антисемитизма.

1_9.jpgШирок отзвук предизвика провокативното искане на равина Йоан Метцгер, който помоли Римския папа Бенедикт XVI да публикува списък с имената на еврейските деца, спасени от Католическата църква от нацистките преследвания, които след това са били възпитани в католицизма. Според Метцгер тези хора трябва да имат право да се върнат към юдаизма. По време на срещата си с предстоятеля на Римокатолическата църква на 12 май равинът помоли папата да разпореди списъкът да бъде публикуван, защото много еврейски деца са били осиновени от християнски семейства без да знаят за своя произход.  

На 500 свещеници от арабските страни беше отказана израелска виза с мотива, че така се защитава държавната безопасност. По този начин молбата на Ватикана, подписана лично от папа Бенедикт XVI и разпространена от местните медии, остана неудовлетворена. В молбата за издаване на визи се казваше, че свещениците от арабските страни ще дойдат в Израел "по църковна необходимост".

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33xrp 

Разпространяване на статията: