Мобилно меню

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (12 Votes)
1_2.jpgОт 18 до 22 февруари т. г. вечният град отново стана домакин на научна проява, този път на първата авторска конференция “Просопография на християнската археология”. Проектът стартира още през 2006 г. и е предвидено да бъде завършен през 2012 г. с издаването на двутомна енциклопедия “Prosopographie der Christlichen Archäologie”, съдържаща био-библиографски данни за близо 2 000 важни представители на науката от всички европейски и някои извъневропейски страни в Африка и Мала Азия. Финансирането се осъществява благодарение на “Göres Gesellschaft” и фондация “Фритц Тюсен”. Събитието се състоя на територията на института Campo Santo Teutonico във Ватикан – най-стария немски гробищен парк в Рим, основан в средата на VІІІ в. вследствие масовото поклонничество на франките и благосклонното отношение на Римския епископ към тях. В тевтонския “Campo Santo” са били стипендианти извести учени и пионери в Християнската (при нас Църковна) археология, като Йозеф Вилперт (1857-1944) – изследовател и издател на първите корпуси на раннохристиянските катакомби (1902-1909), мозайки (1914-1916) и саркофази (1927-1933) в Рим, Виктор Шулце (1851-1937), Пол Щигер (1887-1939), Алфонс Мария Шнайдер (1896-1952), Йоханес Колвиц (1903-1968), Теодор Клаузер (1894-1984), Фридрих Дайхман (1909-1993) и много други.


1.gifНа тази първа авторска конференцията присъстваха представители от Германия, Италия, Хърватия, Гърция, България, Полша, Русия, Унгария, Турция, Израел, Грузия и Армения. Представените богато илюстрирани и прекрасно изнесени реферати на четири работни езика (немски, италиански, английски и френски) разгледаха развитието на националните школи в Християнската археология, техните най-важни представители и научни постижения. От българска страна по лична покана от института ангажимент по изготвянето на текстове за енциклопедията и изнасянето на реферати имаха д-р Христо Прешленов (БАН, АИМ) и д-р Емил Иванов (СУ, Богословски факултет).

Прот. Иван ГошевДокато Х. Прешленов разгледа разкриването на християнски базилики по Черноморския регион от наши несъмнено „нехристиянски” археолози, Емил Иванов проследи въз основа на архивни данни живота и научната дейност на пионерите в българската богословска школа на Християнската археология протойерей (професор д-р и после) академик Иван Гошев (1886-1965), акад. Кръстьо Миятев (1892-1966) и проф. д-р Васил Пандурски (1912-1985). Благодарение на усърдната дейност на протойерей академик Иван Гошев бива учреден не само Църковният историко-археологически музей в София (НЦИАМ), но през 1926 г. в Богословският факултет е въведена дисциплината „Църковна археология и Християнско изкуство”, която той преподава до 1957 г. като редовен и след това до 1965 г. като почетен професор. По този начин Богословският факултет в София се нарежда до малкото висши училища и научни институти на Запад, които през 20-те години на ХХ в. въвеждат изучаването и изследването на християнските древности.

Кръстьо МиятевСъвместно с проф. Кръстьо Миятев, който се хабилитира именно като преподавател в Богословския факултет и впоследствие ръководи Археологическия институт с музей (АИМ), тук биват положени основите за истинска научна традиция в Християнската археология. Тези мъже са познати днес с ненадминати все още научни постижения в областта на славянската палеография, изследвания на литургични одежди и антиминси (прот. Иван Гошев), църковна архитектура, гробнична пластика (Кръстьо Миятев) и др. Същите обаче имат сериозен принос и в документирането на българските църковни старини, грижата за тяхното опазване, организирането и обогатяването на музейни и историко-архивни институционни звена и не на последно място подготовката на солидно обучен персонал в полза на науката. Като пример ще спомена само две от иначе десетки имена: проф. д-р В. Пандурски, преподавател по Църковна археология и Християнско изкуство и директор на НЦИАМ, и проф. д-р Теофил Иванов (1918-1999), изследовател и преподавател по Късноантична археология и директор на АИМ. Основателна е гордостта от положената основа за единственото по рода си и днес съществуващо научно-преподавателско богословско направление у нас. Същевременно е налице назрялата отговорност пред днешните приемници да припомнят приносното дело на своите предшественици и, дай Боже, да могат да го съхранят и надграждат.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33arq 

Разпространяване на статията: