Мобилно меню

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (7 Votes)

239Правителството на Черна гора публикува работна версия на Основния договор между Сръбската православна църква и държавата Черна гора, чието подписване беше отлагано няколко пъти през последните години. Публикуваният документ е резултат от обсъждането му в двустранни групи – от властите на страната и Сръбската църква. В момента той съдържа 20 пункта.

В публикуваната версия се посочва, че държавата гарантира на Сръбската църква и нейните църковни юридически лица упражняването на правомощията им в съответствие с православното канонично право и Устава на СПЦ. Архиерейският събор на СПЦ има изключителни правомощия да избира архиепископи в Черна гора. Също така се гарантира неприкосновеността на собствеността върху манастири, храмове, сгради и постройки и други недвижими имоти и помещения, използвани от СПЦ в Черна гора.

Сръбската православна църква има право да създава религиозни образователни институции в Черна гора за средно и висше образование на духовници и религиозни дейци. „Зачитайки свободата на религията, държавата признава свободата на Църквата да изпълнява своята апостолска евангелска мисия, особено по отношение на богослужението, организацията, църковната администрация, образованието и религиозната проповед“, се казва в споразумението.

Разрешено е извършването на богослужения, религиозни церемонии и други дейности в църкви, други сгради, гробища и помещения, принадлежащи на СПЦ, както и на обществени места, на открити площи и на места, свързани със значими исторически събития или личности.

„При извършване на богослужения или религиозни обреди на обществени места и на открито (кръстни шествия, поклонения) църковните институции незабавно информират държавните органи, които ще осигурят обществения ред, безопасността на хората и имуществото“, се казва в документа.

Неделята и религиозните празници са предвидени като неработни дни за православните християни в Черна гора: Бъдни вечер, Коледа, Успение на Пресвета Богородица, Разпети петък, Светли понеделник и първия ден на Кръстната слава (семеен празник на вашия светец). Предвидено е работодателите да могат да предоставят на служителите си почивни дни през работната седмица, ако се падат на празник.

Сръбската църква в Черна гора има право да строи нови църкви и църковни сгради, както и да разширява и възстановява съществуващите, докато държавата оказва финансова помощ на църквата, особено при реставрацията и опазването на православни религиозни сгради с културна и историческа стойност.

„Държавата гарантира свободата на църквата да осъществява образователна, културна, научна, информационна, издателска и друга дейност, свързана с нейната духовна мисия“, се подчертава в документа.

Отбелязва се, че държавата гарантира правото на родителите и настойниците да дават на децата си религиозно образование, а православното религиозно обучение в училищата може да се регулира от държавата. Наред с това Черна гора гарантира на църквата правото на пастирска грижа за православните вярващи във въоръжените сили и полицията, затворите, държавните медицински институции, сиропиталищата и във всички обществени и частни медицински и социални институции.

След почти десетилетие на неуспешни преговори между предишни правителства и Сръбската църква, настоящият министър-председател на Черна гора Дритан Абазович обеща бързо да подпише основно споразумение и на 30 юни се срещна със Сръбския патриарх Порфирий по този повод.

Черногорският министър на правосъдието, правата на човека и малцинствата Владимир Лепосавич каза, че Сръбската православна църква е единствената традиционна църква в страната, т. е. религиозна общност, с която държавата не е сключила преди това основен договор – споразумение за сътрудничество, но че „скоро ще бъде премахната и тази дискриминация“. През 2012 г. Черна гора подписа конкордат и с Ватикана, урегулиращ правата на римокатолическото малцинство в страната.

Споразумението има и много критици сред опозиционните партии, които предвиждат, че то може да доведе до нова правителствена криза, ако бъде подписано.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/8yk4p 

Разпространяване на статията: