Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
1_46.jpgВатиканът води преговори със Саудитска арабия за построяването на първата християнска църква в кралството, където над 1.5 милиона християни нямат право да изповядват вярата си публично.

Архиепископ Пол Моунгед ел Халем, един от най-авторитетните представители на папа Бенедикт ХVІ в Близкия изток, е заявил, че разговорите са започнали преди седмица. Архиепископът не пожела да се ангажира с никакви прогнози за евентуалния изход на преговорите, станали възможни благодарение на безпрецедентната и историческа среща на крал Абдула с папата миналия ноември във Ватикана.

Преди две седмици по инициатива на папата започна работа специален католико-ислямски форум, чиято цел е да заздрави разклатените отношения между католици и мюсюлмани след папската проповед в Германия през 2006 г., когато той асоциира насилието с исляма.

Разговорите между Ватикана и Саудитска арабия, между които няма дипломатически връзки, започват почти едновременно с откриването на първата (римокатолическа) църква в столицата на Катар, Доха -откриване, на което присъстваха над 15 000 вярващи.

Архиепископ Хашим, апостолически нунций за Кувейт, Катар, Йемен, Бахрейн и Обединените арабски емирства, който участва в тържественото освещаване на храма, каза, че се надява съвсем скоро подобна църква да бъде открита и в съседна Саудитска арабия за близо двумилионното християнско население на кралството.

„Водят се разговори за подобно строителство в Саудитското кралство”, каза той, но ясно подчерта, че резултатите са непредвидими. Същевременно архиеп. Хашим добави, че църква в Саудитска арабия ще бъде важен знак за взаимност между християни и мюсюлмани.
Ватиканът отбеляза, че мюсюлманите могат свободно да изповядват и практикуват вярата си в цяла Европа и постави зачитането на религиозните свободи като условие за установяването на дипломатически отношения между двете държави.

Римакотолиците в Саудитска арабия са над милион, повечето от тях работници-емигранти от Филипините. На тях им е разрешено да извършват богослужения по домовете си, но нямат право да служат на публични места, нито да носят открито християнски символи – кръстчета, нагръдни иконки и др. Последният християнски свещеник беше изгонен от кралството през 1985 г. Християните често се оплакват, че правилата, установени от Саудитското кралство, което изповядва една от най-консервативните форми на исляма – уахабизма, са неясни и често превратно тълкувани, за да бъдат използвани срещу легитимните християнски деноминации.

Саудитските власти от своя страна се оправдават с традицията, наследена уж от Мохамед, че само ислямът може да бъде публично изповядван и практикуван на Арабския полуостров. Това е и причината всички опити досега в кралството да бъде построена църква да завършват с неуспех.

Говорителят на папата, отец Федерико Ломбарди, заяви по този повод: „Ако ние успеем да получим разрешително за строителството на първата църква в Саудитска арабия, това ще бъде историческо събитие”.



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33p3x 

Разпространяване на статията: