Мобилно меню

2 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (47 Votes)

2P20161121 VAR 8784 1200В словото си по случай своя седемдесетгодишен юбилей Московският и на цяла Русия патриарх Кирил заяви недвусмислено, че Московска патриаршия никога няма да даде независимост на Украинската православна църква. „Нашата църква никога няма да остави в беда своите събратя в Украйна и няма да се откаже от тях. Ние никога няма да се съгласим да се променят свещените канонически граници на нашата църква. Защото Киев е духовната люлка на Светата Рус, както е Мцхета за Грузия или Косово за Сърбия“, подчерта патр. Кирил.

Той заяви също, че „православните вярващи в Украйна страдат заради верността си към каноните на църковния живот и че не искат да се откажат от духовната си свобода и вътрешна независимост на църковния живот заради преходни земни ползи, както и че не искат да разменят духовното единство на Църквата в Христа с фалшивото единство, предлагано от националистическа идеология“. Той напомни, че в руските църкви на всяка литургия се отправят молитви за установяването на мир в Украйна.

По същото време в Истанбул е на официално посещение председателят на украинския парламент Андрей Парубий, който се срещна и разговаря насаме с Константинополския Вселенски патриарх Вартоломей. Припомняме, че през юни, по време на Всеправославния събор на о-в Крит, украинският парламент изпрати официална молба до Вселенския патриарх да даде автокефалия на Украинската църква. Константинополската патриаршия не отхвърли молбата, но възложи на специална тричленна комисия проучването на каноничните измерения на въпроса.

Въпросът за статута на Украинската православна църква стана особено болезнен в Украйна след анексията на Крим и продължаващите военни действия в Източна Украйна, водени от проруски сепаратисти с подкрепата на Москва. Антируските настроения в страната водят до увеличаване на броя на униатите и до укрепване на двете схизматични украински църкви. Според проучване от 2015 г. над 40% от украинците определят себе си като членове на неканоничната Киевска патриаршия, а едва 21% се самоопределят като членове на каноничната Украинска църква. В същото време украинските власти предприемат редица законодателни мерки, които допълнително усложняват дейността на структурите на каноничната Украинска църква в юрисдикцията на Московска патриаршия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wr693 

Разпространяване на статията: