Мобилно меню

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (9 Votes)

ila-cyrpusДни преди срещата на предстоятелите на Поместните православни църкви във Фенер Волоколамският митр. Иларион (Алфеев), завеждащ Външния отдел на Московска патриаршия, посети Атина и Никозия. Той се срещна първоначално с Атинския архиеп. Йероним и веднага след това отпътува за Кипър, където се срещна с кипърски йерарси и с Кипърския архиеп. Хризостом II.

В официалната информация не се съобщава темата на разговорите, но без съмнение те са свързани със срещата, която инициира Вселенският патриарх Вартоломей на Православна неделя, 9 март, на всички предстоятели на Православните църкви. Московска патриаршия все още не е съобщила дали Патриарх Кирил лично ще присъства или ще прати свой представител. Предвид влошените отношения около избора на предстоятел на Чешко-словашката църква, твърде вероятно е Патриарх Кирил да не отиде на срещата. Митрополит Иларион (Алфеев) вече даде знак, че патриархът няма да отиде в Истанбул, тъй като „9 март е периодът на Великия пост и през това време Руският патриарх трябва да извършва богослужения в своята каноническа територия”.

Сред водещите теми на срещата ще бъде свикването на Всеправославния събор, който трябва да разреши редица проблеми и разногласия между Православните църкви. По неофициална информация Патриарх Вартоломей ще предложи той да бъде свикан през 2015 г.

През изминалата година двама митрополити на Вселенска патриаршия – Халкидонският Атанасий и Пруският Елпидофор – заявиха, че Московска патриаршия саботира свикването на събора, водена от желанието си да има пълно надмощие в неговата дейност. На тези упреци митрополит Иларион (Алфеев) отговори, че Московска патриаршия също иска да се свика съборът, но досегашаната работа по неговата подготовка не е била ефективна. Според него трябва да се създаде специален междуправославен орган, който да провежда ежемесечни срещи, а не както досега веднъж на няколко години. Според митрополит Иларион по осем от темите на събора е постигнат общоправославен консенсус, а по две такъв не може да бъде постигнат. Руското предложение е те да не бъдат включвани в дневния ред на събора.

Сред основните разногласия между Вселенска и Московска патриаршия за свикването на събора е това, с какъв брой епископи ще бъдат представени поместните църкви и как ще се взимат решенията. Двете нерешени теми, по които изглежда, че няма да се намери решение, са за т. нар. диптиси, подреждащи църквите по старшинство, както и за правото на даване на автокефалия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9aq43 

Разпространяване на статията: