Мобилно меню

3.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (3 Votes)

protato

През последната година в Гърция и в монашеската атонска общност циркулираха множество слухове за грандиозни чествания по повод 100-годишнината от включването на Св. Гора към гръцката държава, които трябваше да се проведат през този октомври. „Новините” варираха от планувана среща на папата и Вселенския патриарх на територията на Атон до среща между Обама и Путин пак там. Както държавната власт, така и монашеската република възнамеряваха да привлекат вниманието на международната общност към себе си. В крайна сметка се оказа, че честванията се редуцират до един молебен, който ще бъде оглавен от Вселенския патриарх Вартоломей на 16 октомври и на който няма да присъства нито един политик.

Юбилеят беше използван като разменна монета в спора между държавата и Св. Гора за облагането с данъци на светогорската недвижима собственост извън Атон и тъй като досега не се намери решение на този проблем, свещеният Кинотис (ръководството на Св. Гора) реши да сведе тържествата до възпоменателен молебен.

Висшият административен орган на Св. Гора „замрази” дейността на специално образуваната комисия по юбилейните чествания, която неотдавна се срещна с премиера на Гърция А. Самарас в Атина.

До този разрив във взаимоотношенията се стигна, след като гръцката държава реши да обложи с данъци манастирската недвижима собственост, която е извън самоуправляващата се територия на монашеската република. Монасите реагираха остро и заявиха, че те разчитат на тези приходи за посрещането на множеството поклонници, литургични разходи и реставрацията на реликви и сгради. Държавата обаче не отстъпи и заяви, че тя няма право, като облага собствеността на обикновените граждани, които също изпитват големи затруднения, да „пропуска” огромна недвижимост, независимо че е собственост на манастири.

Спорът доведе до „спад” в отношенията между гръцката държава и Св. Гора, което породи през изминалото лято дори слухове за евентуални намерения на светогорци да потърсят закрилата на други „единоверни славянски страни”.

Правителството заяви, че смята подобно отношение към юбилея за „изнудване” от страна на светогорската общност и в такъв случай „никакви тържества няма да има”.

Така стогодишният юбилей ще протече без присъствието на чужди ръководители и известни личности и ще бъде отбелязан с трисагий и молебен в памет на представителите на манастирите, които преди 100 години са подписали акта, връчен им в Карея от представител на султана.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xyf6c 

Разпространяване на статията: