Мобилно меню

4.752808988764 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (89 Votes)

Руската православна задгранична църква прекрати общение с т. нар. „Синод на противостоящите“ в Гърция на Оропоски митрополит Киприан и по този начин направи още една решителна крачка към сближение с Московска патриаршия (т. е. Руската православна църква) и цялото Православие. Митр. Киприан е разпространил днес изявление, с което „обявява“, че пръв прекратява общение с РПЗЦ поради новия „икуменически“ курс на сближаване с Московска патриаршия. В изявлението на гръцките старостилци се казва още, че името на главата на РПЗЦ митр. Лавр ще бъде заличено още от следващата година от диптисите на тяхната група. Всъщност решението за прекратяване на общението е взето от РПЗЦ още преди две седмици на заседание на Архиерейския събор в Ню Йорк.

Поводът е намесата на гръцката старостилна формация в делата на РПЗЦ в Осетия, Грузия. През м. ноември митр. Киприан е ръкоположил осетинеца Георги Пухаев, бивш клирик на РПЗЦ, за Алански епископ с катедра Цхинвали.

Всъщност проблемът за литургичното общение на РПЗЦ с разколнически старостилни структури в Гърция, България и Румъния беше изтъкнат като една от основните нерешени пречки в диалога за обединение на двете руски църкви и преустановяването на общението между РПЗЦ и старостилните разколници се очакваше. Гръцкият „Синод на противостоящите“ на митр. Киприан създаде преди няколко години и Българската старостилна православна църква с център в Княжево.

Седемдесетгодишният митр. Киприан се отделя от Гръцката църква през 1969 г. и се присъединява към разкола на Авксентий. Десет години по-късно се отделя и от него, за да образува своя нова „още по-истинска църква“, която днес има епархии в Гърция, Италия и други европейски страни, както и в Австралия, Америка и Африка. Установяването на общение между „Синода на противостоящите“ и РПЗЦ става през 1994 г. Днес в Гърция, освен този старостилен синод, действат още десетина псевдоцърковни групи, всяка от които претендира, че е „най-истинската и православна църква“.

* Източник: Интерфакс


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a98h 

Разпространяване на статията: