Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (4 Votes)
1_11.gifПрез изминалата седмица Дебърско-Кичевският митрополит Тимотей разкритикува начина, по който се извършва връщането на национализираните църковни имоти от комунистическия режим в бивша Югославия. Те биха помогнали на МПЦ да излезе от тежкото икономическо положение, твърди митрополитът. Според него до момента са върнати 50% от имотите на епархията му и то такива, които не представляват особена ценност. "Все още няма решение за 2770 хектара гора и обработваема земя около манастира "Св. Наум Охридски", вкл. и част от планината Галичица - това е голям и скъп имот, който ще помогне на МПЦ да укрепне". От митрополията твърдят, че имотът е оценен на 12.5 милиона евро, но пазарната му цена е много по-голяма. Църквата твърди, че и Охридското езеро от храма "Св. Богородица Заумска" до манастира било собственост на "Св. Наум".

Ценен имот Дебърско-Кичевската митрополия има и край манастира "Вси светии" в Долна Дебарца и край "Св. Спас" в Горно Лакочерей (община Охрид), който притежава 500 хектара гора и обработваема земя. "В Охрид очакваме да ни върнат сградата на старото училище "Св. Климент" и имотът около него. Сега той все още е в процес на денационализация", заяви митр. Тимотей.

Най-голям процент имоти е успяла да си върне Брегалничка епархия (седалище в гр. Щип - б. р.) - повече от 90 процента. Под "връщане на църковни имоти" до 1998 г. държавата в Македония подразбира връщане на църковните обекти и манастирски сгради. Но след приемането на Закона за денационализацията на имотите, отнети след 2 август 1944 г., МПЦ откри няколкостотин процедури за връщане на всичките църковни имоти, включително планини, гори, пасища, сгради, училища, градини, магазини. В МПЦ твърдят, че ако успеят да си върнат всички имоти, ще могат да организират свое собствено стопанство. 



 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aar4 

Разпространяване на статията: