Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (17 Votes)
https://dveri.bg/images_9.jpgВ двестагодишния Хумболтов университет в германската столица от 27 до 31 юли т. г. се проведе 65-ият годишен конгрес на учените от областта на Свещеното Писание на Новия Завет, обединени в световното Дружество за новозаветни изследвания (Studiorum Novi Testamenti societas – SNTS=ДНЗИ). Близо четиристотин представители на новозаветната библеистика от всички континенти в продължение на четири дена четоха доклади, проведоха семинари и обсъждания в аулата (auditorium maximum) и в аудиториите на Хумболтовия университет в центъра на Берлин. Работата на конгреса както обикновено започна с отчет на стария президент проф. д-р Андреас Линдеман (Бетел, Германия) и на проф. д-р Мартин де Бур (Амстердам, Холандия), секретар на дружеството, което обединява над 1000 учени-новозаветници, за дейността на дружеството, публикациите през годината, както и за новоприети и за починали членове. Беше докладвана и дейността на Комитета за Източна Европа, който подготвя поредната регионална конференция на новозаветниците в Минск, Беларус (пета поред след конференциите в манастира Нямц, Румъния, Рилски манастир, Санкт-Петербург и манастира Съмбъта, Румъния) от 2 до 8 септември т. г.
От втория работен ден встъпи в длъжност новият президент на SNTS (мандатът е едногодишен и завършва в началото на втория работен ден на следващия годишен конгрес) проф. д-р Адела Ярбру Колинс (Йейлски университет, САЩ), която изнесе първия основен доклад на тема „Жената в Първо послание до Тимотей”. Последваха занятията в 15-те тематични семинара, в които се разделят участниците и провеждат три заседания от по 2 часа. Следобедите бяха посветени на доклади и обсъждания. Работата на конгреса се провежда на трите официални езика на дружеството, английски, немски и френски, като всеки избира на какъв език да чете доклад или да се изказва, без да се превежда.

Организаторите с помощта на общината на Берлин бяха осигурили на участниците в конгреса свободен достъп до всички държавни музеи в града, като първата вечер беше посветена на прочутия музей Пергамон (основната му експозиция представя находки, сред които и цял храмов комплекс, открити от немски археолози в древния град Пергам на егейския бряг на Турция и донесени в Берлин). Сред най-ценните експозиции в берлинските музеи трябва да се постави и тази на Новия музей (Neues Museum), където наред с прочутия бюст на Нефертити и много други артефакти, изровени от пясъците на Близкия Изток от немски археологически експедиции, вниманието на учените се привлича и от богатата сбирка ръкописи, основно върху папирус, пазещи текстове на различни религии и езици, не на последно място и християнски. Изключителен интерес предизвика и сбирката от папирусни ръкописи на Хумболтовия университет, нарочно изложена през конгресните дни, за да бъде видяна от стотиците специалисти.

В салоните на университета-домакин беше устроена и изложба-базар на научна литература в областта на Свещеното Писание на Новия Завет, издавана и предлагана от най-престижните издателства по света. Скромно, но достойно място между стотиците заглавия заеха и изданията на библеистите от Източна Европа, сред които бяха и тези на членовете на българския Библейски колегиум.  

В конгреса от България взе участие проф. Иван Желев Димитров от БФ на СУ „Св. Климент Охридски”, който е член на Комитета за Източна Европа на ДНЗИ, както и директор на Библейска библиотека при БФ на СУ.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aa6p 

Разпространяване на статията: