Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
1_88.jpgМъдреците казват, че човек, който не обича отечеството и историята си, не може да обича нищо. Издаването на „История славянобългарска” и разпространението й с вестник „Стандарт” до огромен брой български читатели е дело, достойно за уважение. Това каза министърът на културата проф. Стефан Данаилов при представянето на новото издание на „История славянобългарска”.

Издаването на книгата е възможно благодарение на Национална програма на Министерство на културата „Паисий Хилендарски 2008–2012 г.” Проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, е оказал пълно съдействие в подготовката и издаването на книгата, като е предоставил пълния набор от документи и материали. Проф. Димитров разказа, как беловата на „История славянобългарска” се е озовала в НИМ, а именно от младеж, чието родословие се свързва със стар самоковски род. Отец Паисий е създал една белова на „История славянобългарска”, а до нас е достигнала черновата, от която се губят определени страници и цяла глава, уточни професорът. По думите му „История славянобългарска” не само е спасила българския народ, но е и нещо много повече - „тя е програма за национално и духовно освобождение”. Божидар Димитров каза, че тази книга е предначертала етапите за възстановяване на българската държавност. Той обясни, че именно беловата на книгата е тази, с която отец Паисий е обиколил страната. „Беловата именно е предизвикала десетки хиляди преписи по нашите земи”. Историкът изтъкна, че досега има запазени 72-73 преписа на историята, въпреки въстанията и изселванията. Директорът на Националния исторически музей каза още, че „История славянобългарска”, преди да бъде издадена в 1844 г., има три католически преписа, направени в български католически села в Пловдивско, известни като павликянски преписи на историята. Той изтъкна, че почти всеки препис се е пазел в олтара на църквата, там където имат право да стоят Евангелието и Библията.

На въпрос, кое е родното място на отец Паисий, Димитров отговори, че съществува спор както за родното място, така и за мястото, където отец Паисий е издъхнал. По думите му, може да се приеме, че родното място на отец Паисий е село Доспей – Самоковско.

Министърът на културата посочи, че е останал учуден вчера при представянето на изложбата, посветена на 250-годишнината от „История славянобългарска”, от група младежи от Правец, СОУ „Джон Атанасов”, които са направили ръкописен препис на „История славянобългарска”.

При представянето на книгата Славка Бозукова, главен редактор на вестник „Стандарт”, заяви, че на 24 ноември вестникът ще подари най-българската книга на всеки, който си го купи.

Виж също: "Държавната политика към "Зограф" и кражбата на История Славянобългарска"

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/334au 

Разпространяване на статията: