Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
Ако Народното събрание приеме новия Семеен кодекс, който ще узакони съжителството без брак, Българската православна църка (БПЦ) ще поиска да се узакони църковният брак. Това каза представителят на БПЦ ставроф. ик. Васил Коцев, духовен надзорник на Софийска епархия, в дискусия за проекта за нов Семеен кодекс, която се състоя в парламента. Форумът се организира по инициатива на депутати от опозицията. Освен Православната църква срещу фактическото съпружеско съжителство, което се предвижда с промените, се обявиха и Католическата църква, Главното мюфтийство, протестантската общност, неправителствени организации и фондации.

Светият Синод изразява несъгласие с фактическото съжителство и не го приема за нормално, заяви о. Васил Коцев, цитиран от БТА. По думите му в това съжителство липсва един от основните елементи на брака - заявлението на съпрузите да се отдадат един на друг за цял живот и поемането на отговорността за семейството. Той посочи, че свободният брак е в конфликт с нравствените закони на обществото.

От своя страна представителят на Католическата църква еп. Христо Пройков отбеляза, че бракът е тайнство и свещен съюз, а гражданският брак е само административна мярка.

Според Ведат Ахмед и Бирали Бирали от Главното мюфтийство това, което се предлага в новия Семеен кодекс, е резултат от покварата на ценностната система на хората днес.

Представителят на протестантската общност в България Людмил Мандичев посочи, че се учудва, защо се стимулира разпадането на морала, а не изграждането и укрепването на семейството.

Фактическото съжителство ще реализира полигамията и кръвосмешателството, смятат пък от гражданското сдружение "Асоциация Общество и ценности". Според тях въвеждането му ще наложи и узаконяване на хомосексуалните съжителства и ще даде права на тези двойки да осиновяват деца.

Промените защити депутатът от НДСВ и бивш шеф на парламента Огнян Герджиков. Той призова да не се тълкуват погрешно текстовете от проекта. "С дълбоко уважение се отнасям обаче към всички, които смятат, че той не е добър", допълни Герджиков.

Законопроектът за Семеен кодекс беше приет на първо четене в началото на октомври. Най-важните промени в него са уреждането на фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена и въвеждането на брачния договор.

Виж Становището на БПЦ за промените в Семейния кодекс

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33dcp 

Разпространяване на статията: