Мобилно меню

3.375 1 1 1 1 1 Rating 3.38 (8 Votes)
Хюсеин Хафъзов: Ние като изповедание сме против религията в училище да се изучава по начина, по който предлага Общественият съвет по въпросите за изучаване на религията в училище. Това заяви главният секретар на Главното мюфтийство в България Хюсеин Хафъзов. Той уточни, че Главно мюфтийство не е участвало в Обществения съвет. “Мислим, че религията трябва да се изучава разделно – за християните и мюсюлманите, като по този начин децата ще имат възможност не само да се докоснат информативно до религията, но и да бъдат възпитавани в духа съответно на исляма и християнството. Това е мнението и на колегите, и на нашите приятели от Българската православна църква (БПЦ)”, каза Хафъзов. Главният секретар на мюфтийството уточни, че двете организации имат общо мнение и действат общо по този въпрос. “Предполагам, че в бъдеще ще имаме общо становище във връзка с предложението на Обществения съвет”, каза Хафъзов.

Национален алианс „Обединени Божии църкви” в България
: Становището на протестантските вероизповедания в България по въпроса за въвеждането на предмет Религия в училище е, че обучението трябва да бъде поднесено по начин, който да не индоктринира децата. Това каза за Агенция “Фокус” епископ Васил Еленков, пълномощник на Националния съвет на Национален алианс „Обединени Божии църкви” в България. Според него предложената Концепция за въвеждане на учебен предмет Религия в българското училище е насочена към мистицизма, който е естествен елемент на българската източноправославна практика.

„Децата са податливи на мистицизма, особено тийнейджърите и това не е безопасно. Въпросът за морала, за етиката, за ценностната система би трябвало да бъде пренесен в други предмети, които да се изучават - например морал и етика и др.”, каза епископ Еленков. Според него в изготвянето на подобна концепция трябва да се вземат предвид и становищата на психолозите, които имат пряко отношение към психологията и поведението на децата. “Информацията за религиозните ценности не възпитава ценности. Децата търсят пример в своя живот и е трудно това да бъдат библейските герои”, допълни той. Васил Еленков присъства на кръгла маса, посветена на обучението по религия в училище. По думите му на подобни форуми е необходимо да бъдат включени и представители на различните вероизповедания у нас. На проведения обществен дебат с участието на представители на Министерството на образованието и на Обществения съвет по въпросите на обучението по религия, изработил Концепцията за въвеждане на предмета в училище, не бяха поканени представители на различните вероизповедания у нас.

Според него в сегашния Закон за вероизповеданията има някои неясноти относно процедурата и изискваните документи за регистриране на вероизповедание в съда, а съдебните институции нямат яснота по тези въпроси и не знаят как да процедират. Той допълни, че причината е в смесването на изисквания от Търговския закон и Закона за вероизповеданията. “За мен като представител на протестантско общество в България е смущаващо регистрирането на еднолични и малобройни вероизповедания. Смущаващо е, защото това понякога е продиктувано от нездрави идеи и мотиви и е отделен въпросът, че действащият сега закон дава тази възможност”, коментира още епископ Васил Еленков.

Д-р Стойчо Йотов: Предметът Религия не е начин за възпитание на подрастващите. Проблемите, свързани с морала, не могат да бъдат решени с въвеждането на предмет Религия в училище, каза д-р Стойчо Йотов от Института за философски изследвания към БАН. Според него една от целите на въвеждането на предмета религия като задължителен в българското училище е намирането на работа на много безработни богослови и това е само едната страна на въпроса.

“От научна и морална гледна точка това не е начин за възпитание на подрастващите. Изучаването на религия или история на религията трябва да се прави или от научни позиции, или от религиозни позиции”, допълни още д-р Йотов. Според него с въвеждането на религиозно обучение ще се насади религиозен морал, което в ситуацията на регистрираните над 95 вероизповедания у нас е неправилно.

Пропуск в сегашния Закон за вероизповеданията е свободата, която се дава относно регистрацията на различни вероизповедания у нас, смята д-р Йотов. Според него, за да няма такава свобода при регистрирането на вероизповеданията, не е достатъчно да има само ограничения в бройката последователи. “Религията не е само вяра в Господ. Тя е и политика, тя е идеология, тя е морал и може да се използва за политически или финансови цели”, допълни Йотов. Той смята, че е необходимо в закона да залегнат по-строги мерки относно изискваните документи при регистрация на вероизповедание.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/336rc 

Разпространяване на статията: