Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)
1_39.jpg"Необходим е по-голям диалог между църква и държава", заяви Варненският и Великопреславски митрополит Кирил по повод дискусиите относно въвеждането на предмета вероучение в средните училища. Той уточни, че управляващите, от които зависи дали да се изучава този предмет, трябва да разберат, че вършат престъпление спрямо българския народ.

"Знае се, че повече от 85% от българите са православни християни. Ролята на правителството, на Народното събрание и изобщо на управляващите, е да осигурява изпълнението на правата на всеки един българин, в това число и правото на религиозно образование. Да престанат да се крият зад формулата „светско образование”, категоричен е митр. Кирил. По думите му светско образование означава, че то се субсидира от държавата. "Никой няма право да лишава българите от религиозно образование", подчерта митрополитът. "Това според мен е голямо престъпление и нарушение на Конституцията. И трябва най-после да си изпълняват задълженията, ако се смятат православни християни и българи", каза в заключение митрополитът.

"Реконструкцията на църквата "Свети Стефан" трябва да бъде ангажимент както на Светия синод, така и на държавата", заяви още владиката. Той поясни, че Църквата ще инициира кампания за възстановяване на уникалния храм и на други емблематични за историята ни християнски светилища. Митр. Кирил обаче подчерта, че това не е работа само на духовниците. "Не трябва да се забравя, че църквата е съставена не само от духовенство. Има и християни. Това е Христовата църква - те са едно", категоричен е епископът.

Митрополитът добави, че е доволен, че в последно време се забелязва все повече единодушие между църква и държава. "Трябва обаче да има повече срещи, повече обсъждания, за да не стават проблеми", каза още духовникът. "По наша инициатива има предложение за някои закони като Закона за защитените територии. Не могат да се изключват земите, които притежава Църквата около Рилския манастир, и да се иска земята да е само държавна. Султаните са ни дали тези гори и земи около Рилския манастир, днешното правителство не може да ги взема", заяви още свещеникът. По думите му законът не е доизпипан, не е съобразен със съвременните изисквания. "Слава Богу, със сегашното правителство вече имаме диалог и аз се надявам, че ще се приемат всички необходими закони, за да се утвърди вероизповеданието в България", каза в заключение Варненският митрополит.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/336dr 

Разпространяване на статията: