Мобилно меню

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (6 Votes)

5eБогослужебните одежди с които е служил (вероятно и ръкоположен) йеродякон Игнатий - Васил Левски могат да бъдат видени в столичния храм "Св. София" до края на месец февруари. Одеждите включват дяконски стихар и орар и се съхраняват в Сопотския девически манастир "Св. Спас", където е приел монашество Васил Иванов Кунчев.

Според преданието монах Игнатий е облякъл тези одежди при ръкополагането си за дякон и ги е ползвал впоследствие при богослужения. Освен от него те са носени и от други духовни лица.

Одеждите са изработени през първата половина на XIX вeк в Русия и са подарени на манастира от руски монаси и поклонници, които отсядат в обителта на път за Света Гора. Манастирът е опожарен от турците по време на Освободителната война, но олтарът на църквата, където са били одеждите, оцелява (все пак няма точни исторически севедения за това - б. р.). След възстановяването му манастирът става девически и монахините съхраняват одеждите като една от реликвите му.

За автентичността на одеждите от Сопотския манастир се водят спорове. Според Христо Темелски тези одежди не принадлежат на дякон Игнатий, тъй като той приема йеродяконско ръкоположение в Карлово и служи като такъв в местната църква "Св. Богородица", а не в Сопот. Според други изследователи, те уж били пренесени в Сопотския манастир след смъртта му и затова са били открити там.

В храм „Св. София – Премъдрост Божия”, който е в непосредствена близост до лобното място на йеродякон Игнатий (Васил Левски), се съхранява и кичур от косите на дякона. Русият кичур се пази в рамка върху черен фон. Под него е записано, че са дарени на храма на 21 февруари 1970 г. от Бочо Христов Загорски, първи сестрин внук на йеродякон Игнатий.

Сн. БГНЕС

Вижте по темата: Още за автентичността на богослужебните одежди на йеродякон Игнатий (Васил Левски)

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9ywh6 

Разпространяване на статията: