Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (12 Votes)

/imG 1250Нека седмицата на православната книга да се превърне в място на доброплодни срещи, на братско общуване и духовно сътрудничество. Това пожела Варненският и Великопреславски митрополит Йоан при откриването на Седмицата на православната книга във Варна на 8 септември. Тържествената церемония са проведе в пленарната зала на Община Варна.

В словото си при откриването митрополит Йоан нарече Седмицата „значимо и вълнуващо събитие”, което започва през 1998 г. и през годините се утвърждава като авторитетен международен форум на църковната просвета и книжнина. 

Владиката отбеляза ключовата роля на своя предшественик митрополит Кирил, който подкрепи създаването и съдействаше активно за провеждането на Седмицата през всичките тези години, за да се превърне тя в традиционен църковно-просветен форум. Митрополит Йоан и гостите отправиха молитва за упокой на душата на дядо Кирил и почетоха паметта му с едноминутно мълчание.

В обръщението си към присъстващите Варненският владика подчерта значимостта на форума, който поставя като приоритет църковната просвета и книжовност. Митрополитът напомни, че Православната църква винаги е призовавала към разумна и осмислена вяра. Затова поставя просветата като един от своите приоритети. Църквата е мястото, където изгряват големите светилници на Православието – св. Отци, ярки проповедници и просветители, каза той. Дядо Йоан отбеляза, че събралите се на Седмицата на православната книга духовници, автори, преводачи, редактори, издатели, дейци на църковната просвета са продължители на това дело за църковна просвета, които дават своя, макар и скромен, принос към това просветителско дело.

Митрополитът подчерта, че тазгодишната Седмица е посветена на 1150 години християнство в България и на 100 години от рождението на приснопаметния Български патриарх Максим.

Владиката особено наблегна на важността на срещата между хората, на взаимното общуване в Христос, което е в основата на църковния живот. С болка той отбеляза, че напоследък у нас се наблюдава „синдром на не-срещата”, когато хората дотолкова са се отчуждили, че дори не се и поздравяват. „Нека тази наша среща в Господа да е усилен стремеж към добрата наука”, да е осмисляне на вярата и мощта на образованието в полза на цялото ни общество. И всичко това да става с дух Христов и с любов, призова митрополитът.

Той поздрави гостите на форума от Русия, Гърция, Сърбия, Черна Гора, Македония и България пожела „да почувстваме вселенския характер на Църквата в общуването с различните нейни представители, събрани на този форум”.

Приветствие към форума поднесе и зам.-кметът на Варна г-н Пейчо Пейчев. Той поздрави присъстващите от името на кмета Иван Портних и отбеляза, че той и общинското ръководство са съпричастни на провежданото събитие. Г-н Пейчев подчерта важността на сътрудничеството между Варненска митрополия и Община Варна, което се осъзнава ясно и от двете страни. Само сътрудничеството между нас ще ни помогне да се справим с предизвикателствата, които съвременният живот поставя пред нас, ще ни даде основания за утвърждаване на ценности и приоритети, отбеляза зам.-кметът.

След официалното представяне програмата на Седмицата продължи с представяне на книгите, издания на Фонда за единство на православните народи. Представянето направи председателят на организацията Валерий Алексеев.

След това Анула Христова запозна присъстващите с най-новите издания на Синодално издателство, а Георги Тодоров говори за делото на св. княз Борис Покръстител.

По време на Седмицата на православната книга е организиран и книжен базар, на който могат да се закупят представените книги. През деня базарът е пред храма „Св. Николай” в центъра на Варна, а след 18 ч. пред пленарната зала на Общината в града.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/96dfk 

Разпространяване на статията: