Мобилно меню

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (24 Votes)

/imG 9004С тържествена св. Литургия и водосвет започна новата учебна година в Богословския факултет на Софийския университет. Празничното богослужение в академичния параклис „Св. Климент Охридски“ оглави Стобийският епископ Наум, главен секретар на Св. Синод. Песнопенията по време на св. Литургия изпълняваше хор от преподаватели – доц. Димитър Димитров, доц. Иван Рашков и гл. асист. Симеон Генов - и студенти.

Преподаватели, асистенти, докторанти, студенти, родители на първокурсници, гости на факултета бяха изпълнили академичния параклис.

След св. Литургия епископ Наум извърши водосвет и ефимерият о. Ангел поръси богомолците и всички аудитории и зали на факултета.

В края на богослужението архиереят се обърна с кратко слово към преподавателите и студентите, в което подчерта голямото значение на Богословския факултет като школа, в която се преподава „вековното знание на Църквата“. Епископ Наум отбеляза, че въпреки трудностите, през които мина факултетът през почти 90-годишното си съществуване, той успява да запази своята идентичност, а преподавателите - „ясната визия какво трябва да се преподава на бъдещите богослови“.

Главният секретар преподаде отческото благословение на Негово Светейшество патриарх Максим към богословската общност и разказа за провелата се в Хисаря конференция на учителите по религия. Архиереят отбеляза, че Св. Синод полага усилия за въвеждането на религията като задължителен предмет в българското училище, като по този начин ще се осигури реализация за подготвените кадри на богословския факултет.

В края на словото си епископ Наум изказа надежда, че Богословският факултет ще продължи все така успешно да открива пред младите хора тайните на богословските науки и ще възпитава не само любов към Църквата, но и разбиране на православната вяра. Той изтъкна, че се надява бъдещите богослови да имат възможност на практика да приложат наученото във факултета. „На преподавателите пожелавам дръзновение пред Бога и търпение в тяхната работа, - каза накрая епископ Наум, - а на студентите усърдие в усвояването на богословието“.

От името на академичната общност на факултета кратко слово произнесе проф. Божидар Андонов, заместник-декан на БФ. Той благодари на епископ Наум за празничното богослужение и вниманието, което оказа на преподавателите и студентите.

Проф. Андонов припомни думите на приснопаметния Екзарх Антим, който казва, че БПЦ е била на високи позиции, когато е имала високообразовани свещенослужители и учители. Тези слова на Екзарха са актуални и днес, каза проф. Андонов, и именно пред Богословския факултет стои задачата да образова бъдещите дейци на Църквата, да ги подготви така, че да са способни да отговорят на предизвикателствата на съвременността. „Да се поучим от св. Климент Охридски, който неуморно, денонощно е работел и се грижел за обучението и развитието на своите ученици“. "Да дадем отговори на важните светогледни въпроси на съвременността", постави като важна задача проф. Андонов. Той подчерта, че богословското образование трябва да е отворено към търсенията на хората, да им помага в ориентацията в съвременния свят, да им даде вярната посока.

Проф. Андонов се обърна специално към първокурсниците във факултета, като им пожела с упорита работа и дръзновение да напредват, така че един ден БПЦ да се гордее със своите кадри. Той призова висшия клир по-често да посещава Богословския факултет, за да чува мнението на богословите, на бъдещите клирици и служители, да дава своите мнения и насоки.

Празничното богослужение завърши с многолетствие.

След това в деканата беше даден прием, на който продължиха разговорите за съвместното сътрудничество между ръководството на БПЦ и Богословския факултет.

По-късно в първа аудитория се състоя среща на първокурсниците с декана на Богословския факултет доц. д-р Александър Омарчевски и преподаватели. След това най-младите студенти посетиха библиотеката на факултета, където служители й бяха подготвили специално посрещане. Те запознаха първокурсниците с фонда на библиотеката, подчертавайки значението на богословските книги като специална книжнина, правилата за използване на библиотеката, начина за достъп до нея и т. н. Всеки студент получи картонче с информация как да си извади читателска карта, с адреса на библиотеката и работното време.

Библиотеката на Богословския факултет съдържа богат книжен фонд, безжичен интернет, компютър с връзка към интернет. Библиотекарите, които са и богослови, консултират студентите и им оказват пълно съдействие в търсенето на литература, ориентират ги в многообразието от автори и заглавия.

Празнично богослужение:

/imG 9000

Водосвет:

/imG 9006

Словата:

/imG 9009

Библиотекарите: Цвета Узунова и Ружа Доновска

/imG 9013

и Мирослава Млечкова:

/imG 9014


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3xdwp 

Разпространяване на статията: