Мобилно меню

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (27 Votes)
1_91.jpg"Много уважавам Църквата, но е нормално там, където се дават държавни пари, да има и отчетност". Така премиерът Бойко Борисов коментира в Първомай сигнала на КТ "Подкрепа" за укрити доходи на Българската православна църква. На въпрос дали ще има санкции заради 20-годишното неплащане на данъци, той отговори, че на „началника не може да дава санкции", като с тази дума премиерът обикновена визира Бога. "Нищо против църквата нямам, даже напротив, по програмата за реставрация на църкви са вложени милиони левове и правим изключително много".

"В Църквата имат счетоводители и отговорни лица, които да се занимават с тези неща. Не смятам, че владиката е този, който трябва да прави счетоводството", категорично заяви Борисов, цитиран от Novini.bg.

Припомняме, че финансовият министър Дянков обяви, че ще направи проверка в Св. Синод за изразходването на средствата от държавната субсидия. Проверката е инициирана от КТ "Подкрепа", а не от Дирекцията на вероизповеданията.

В Дирекция по вероизповеданията са пристигнали няколко отчета за това, как и за какво Църквата ползва държавната си субсидия от 1,6 млн. лева, съобщава bTV. Тя е предимно за ремонти и строителство. Неизползваните пари се връщат, като тази година те са 9 000 лева. Дирекцията обаче няма правомощия да проверява други финансови въпроси като стопанската дейност, например. Според новия устав на Българската православна църква от 2009 г., тя може да извършва търговска дейност чрез собствени фирми. Така се очаква да се подпомага богослужението.

Според свещеническия синдикат, духовниците у нас са около 1 000. Повечето са на минимална заплата и без трудов договор, назначени със заповед. Според профсъюзите това противоречи на Кодекса на труда. От Дирекция Вероизповедания казаха друго. Според тях служебният договор има същото значение както трудовия договор по Кодекса на труда и се признава. Приходната агенция ще изнесе данни колко данъци и осигуровки държи църквата след края на проверката.

През януари данъчните ще се срещнат с представители на Синода, за да обсъдят дали църквата дължи данъци върху приходите си от венчавки, кръщенета и други обреди. По данни на Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет, към средата на годината неплатените от Светия синод осигуровки са за 1,5 млн. лева.



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33w69 

Разпространяване на статията: