Мобилно меню

3.16 1 1 1 1 1 Rating 3.16 (25 Votes)
1_42.jpgПарламентът одобри на първо четене законодателни промени, които регламентират т.нар. сурогатно или заместващо майчинство у нас. След двучасови дебати народните представители приеха внесения от депутата от „Атака" Калина Крумова текст.

64 народни избраници гласуваха "за", 6 се въздържаха, а 20 бяха против. Мнозинството има определени резерви, които експертна група ще изчисти между двете четения на измененията. Здравната комисия одобри в началото на месеца поправките на първо четене, съобщава Dariknews.bg.

Калина Крумова обясни какъв е проблемът. Според нея сурогатството, както е известно в международен план, в България ще се нарича заместващо майчинство. То помага на хората с репродуктивни проблеми да имат деца. В момента сурогатството е разрешено в голяма част от страните, но има и такива, където е забранено, както и държави, където е позволено за чужденци.

В момента българи с репродуктивни проблеми дават не малки суми, за да отидат в друга държава и да имат дете. А българските семейства с репродуктивни проблеми по официални данни са над 270 000. "На фона на намаляващото население в България 270 000 двойки, които искат да имат деца, но не могат, е една достатъчно сериозна цифра, за да се замислим дали не трябва да им помогнем", обърна се към колегите си Калина Крумова.

Не бива да лишаваме тези семейства от тази възможност. Те търсят начини и форми да отидат в друга държава и тази заместваща майка може да бъде украинка, рускиня, индийка. А когато говорим за България - все пак това дете ще бъде родено и отгледано в България", коментира Лъчезар Иванов от ГЕРБ.

В момента заместващото майчинство е извън закона - то не е разрешено, но не е и категорично забранено. Според песимистите сред народните избраници, така се отива твърде далече, като се регламентира покупко-продажбата на дете.

Това означава три жени или три майки. Не отиваме ли много далече? Защото тази трета майка, която нито е дала яйцеклетка, нито ражда детето, също ще издаде един акт за раждане, че тя е майката", заяви Любен Корнезов от БСП.

Лъчезар Тошев коментира, че трябва да се вземе предвид и психологията на децата и даде пример: „Ако едно дете е родено от леля си, защото г-жа Крумова предлага само близки или роднини да участват в това нещо, или тъщата е родила дете на своя зет, и тази баба освен това е и майка на това дете. Това не е ли много по-голяма травма от един развод?"

Православната църква вече се обяви срещу идеята, защото така се късала връзката между майката и детето.
  
През днешния ден беше прието и работничка или служителка, която e заместваща майка, да има право на отпуск поради бременност и раждане в размер на 87 дена за всяко дете. Това са част от направените промени в Кодекса на труда, съобщава БТА.

45 от тези дни задължително трябва се ползват преди раждането. С предлаганите законови промени се дава възможност на заместващата майка да има правата на всички други родители.

Жена-биологична майка при заместващо майчинство има право на отпуск, приравнен на отпуска поради бременност и раждане - 365 дена от деня на раждането на детето, записа още парламентът.

Депутатите решиха в случаите на сурогатно майчинство, ако майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата да има право на 15-дневен отпуск от датата на изписването на детето от родилния дом. Задължават се работодателят и длъжностните лица в предприятието да опазват в тайна обстоятелствата по отношение на заместващо майчинство.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kuuc 

Разпространяване на статията: