Мобилно меню

4.1764705882353 1 1 1 1 1 Rating 4.18 (17 Votes)
Кръгла маса на тема „Предизвикателствата на неопетдесетните движения”,  се проведе вчера, 22. 11. 2010 г., от 13 ч. в 8 аудитория на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Проявата беше организирана от Центъра за проучване на нови религиозни движения (ЦПНРД) и се проведе съвместно с Богословския факултет като част от традиционните св. Климентови дни. 

В началото председателят на УС на ЦРНРД проф. д-р Иван Желев Димитров запозна присъстващите с най-важните моменти от дейността на центъра и пожела все повече ентусиасти да се присъединят към работата за просвета на нашето общество по отношение на опасностите от новите религиозни движения, които са заплаха не просто за Православната църква, а за обществото като цяло.

В приветствието си към участниците в кръглата маса деканът на Богословския факултет доц. д-р Емил Трайчев Стоянов подчерта необходимостта ЦПНРД да продължава да развива своята дейност и да допринася за рехабилитацията на бившите членове на неопетдесетни движения.

Доцент Костадин Нушев, преподавател по Нравствено богословие, направи кратко представяне на международната православна среща по проблемите на неопетдесетното движение на тема „Предизвикателствата на неопетдесетното движение: пастирски и социални проблеми”. Срещата, за която Двери подробно информира, се проведе в манастира „Св. Георги” в Хаджидимово от 1 до 3 октомври т. г. с благословението на Неврокопския митрополит Натанаил и активното съдействие на ЦПНРД. К. Нушев подчерта необходимостта от пастирски подход при работа с неопетдесетни членове, в духа на християнската любов.

Гл. ас. Екатерина Дамянова, преподавател по Библейска археология и Въведение в Свещ. Писание на Новия Завет, представи старозаветното разбиране за харизмите и харизматиците. Тя подчерта разликата, която Свещ. Писание прави между даровете, които Светият Дух дава на всеки човек (от една страна), на царете и първосвещениците (от друга страна), и даровете, които Духът дава на съдиите и пророците (от трета страна). Е. Дамянова подчерта, че всички дарове на Светия Дух са с цел служение на ближните и известяване на идването на Месия, Господ Иисус Христос, Който в Свещ. Писание на Стария Завет е описан като притежаващ в пълнота даровете на Светия Дух (Ис. 11 гл., Ис. 61:1 и сл.).

Проф. Иван Желев, преподавател по Тълкувание на Свещ. Писание на Н. Завет, представи разликите между езиците, за които се говори в книга Деяния на светите апостоли (2 гл. и 10 гл.), и тези в Посланието на св. ап. Павел до коринтяни. Той обърна внимание на факта, че текстът на 1 Кор. 14 гл. съдържа неясноти по отношение на това, какви са езиците, на които коринтските християни се говорели. Накрая той заключи, че за каквито и езици да става дума, ясно е едно: те не са дарувани с цел лично изявяване (каквото е налице при членовете на някои крайни харизматични движения), а за съграждането на Църквата като тяло Христово. Беше подчертано също, че много по-важен и необходим за Църквата е дарът на пророчество, както и че най-велика от всички дарове е любовта (срв. 1 Кор. 13 гл.).

Д-р Анна Маринова, гл. асистент по Стар и Нов Завет, отбеляза някои практики на неопетдесетните движения и изясни, с какво те оказват неблаготворно въздействие върху психичното и физическото здраве на членовете на тези движения.

Студентите от първи курс Татяна Вътрачка и Ангелина Георгиева показаха четири клипа, които онагледиха някои от практиките на неохаризматичните движения.

В доклада си Мария Иванова, доктор по Християнска психология, от Фондация „Покров Богородичен”, отбеляза психологическите предпоставки за това, някой да се присъедини към неопетдесетно движение: нежеланието на някои хора да пораснат като личности, както и страхът от поемането на риска на несигурността в духовния живот.

Доц. д-р Божидар Андонов, преподавател по Християнска педагогика, разкри, че неохаризматичните движения всъщност са общности, които са плод на секуларизацията, особено на западното общество, и се коренят в анабаптизма и други движения.

Особено ценни и плодотворни бяха дискусиите, в които живо участие взеха доц. Нушев, гл. ас. д-р Клара Стаматова, преподавател но Нехристиянски учения, гл. ас. Людмила Савова, преподавател по Руски език и Анна Маринова. Беше прочетено и приветствие на отец Силвестър Янакиев, предстоятел на храм „Св. София” в гр. Сливен, известен с дългогодишните си занимания с превенцията и информацията относно новите религиозни движения. В своето писмо той наблегна на необходимостта от пастирска работа с заблудилите се в неопетдесетни движения хора.

Радостно беше, че след края на кръглата маса студентите (предимно от първи курс) продължиха да показват интереса си към и знанията си по отношение на неохаризматичните движения. По този начин неофициалната част на кръглата маса продължи до късните часове - много повече от официалната част.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33kpx 

Разпространяване на статията: