Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
1_7.jpg"От Византия до днес" е озаглавена откритата в четвъртък изложба на миниатюри, икони и мозайки от седем румънски, сръбски, гръцки, кипърски и български млади художници в Лондон. От България в изложбата участва иконописката Добрина Бадалова, от Кипър - Рута и Костас Герасиму, от Румъния - Теодора Кински и Кодорян Берчиу, от Сърбия - Владимир Четкович и Бобан Велкович.

Експозицията има за цел да запознае британската публика с иконописното изкуство на Балканите, а също така да представи балканското духовно наследство пред православната общност в Голям Лондон и етническите групи в английската столица, интересуващи се от византийското изкуство и неговото съвременно развитие.

Изложбата беше открита с лекция за традиционната православна иконография от Мария Андипа, специалист по история на византийското изкуство и иконография. При откриването на експозицията бяха направени и демонстрации по византийска стъклопис и рисуване на икони върху дърво, в което участва и българската зографка Добрина Бадалова. Предвижда се събраните средства от продадените стъклописи и икони да бъдат използвани за благотворителни цели.

- За мене беше изключително удоволствие да участвам в това представяне на балканската православна икона в английската столица - сподели специално за ДУМА Добрина Бадалова, дъщеря на поетесата Елена Богданова и богослова Христо Богданов, племенница на поета-богослов Радко Радков.

Изложбата е подредцена в Румънския културен център в Лондон по инициатива на Дружеството за хуманна благотворителност и галерията на Мария Андипа, с подкрепата на посолствата на България и Сърбия в английската столица.

На снимката: Българският посланик в британската столица г-н Лъчезар Матев с участниците в изложбата.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k4dc 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Когато човек се моли, той се държи към Бога като към приятел – разговаря, доверява се, изразява желания; и чрез това става едно със Самия наш Създател.

Св. Симеон Солунски