Мобилно меню

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (10 Votes)
1_6.jpgЕсемес маниаците смазаха идеята за назоваване на великите българи и я обърнаха на поредна чалга класация. Оказа се, че не правят разлика между величие и популярност, поради което и масово посочиха като "велики" Азис и Малина. Така сред великите се наредиха съвременни педагози, артисти, изобретатели… Но това не беше класация "Най-добрия човек, когото познавам" или "Хората, които виждам по телевизора".

В крайна сметка, между класацията на великите и онази за Евровизия, се откриха поразителни прилики: събира се група, която организирано изпраща безброй есемеси за своя фаворит и така постига желания краен резултат, който обаче противоречи и на здравия разум, и на истината. Както на Евровизия за първи път изпратихме изпълнител, който едва-едва спяваше, сега пак чрез БНТ стигаме до уникалната подредба във величието: Левски, Дънов, Аспарух!

Несъмнено Левски е най-изящният образ на българското величие. Той е предизвестеният водач на всяка национална класация. В това отношение народът ни е удивително единодушен. И все пак, остава страхът, че за мнозина това е май единствената значима личност, чието име са запомнили от уроците в училище.

Съвременната историческа неграмотност на народа ни, ­ доказана чрез множество национални изследвания,­ поставя под въпрос способността на гласувалите да изберат измежду Борис I, патриарх Евтимий ("Кой беше тоя, нещо край СДС-то май…" - ­ поколеба се 30-тинагодишен мъж по време на ТВ анкета наскоро), Иларион Макариополски…

Но да настаним религиозния еклектик Дънов с неговите рецепти за природосъобразен живот пред създателя на държавата ни, пред Борис I, който ни направи европейци чрез християнството, е не просто много жалко. Тук става дума за очевидна манипулация.

Но каква обективност да очакваме от подобна кампания, след като в края на 2000 г. действащият президент Петър Стоянов беше обявен за българин на столетието?!

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kw38 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Лакомото желание за храна се прекратява с насищането, а удоволствието от питието свършва, когато жаждата е утолена. Така е и с останалите неща... Но притежаването на добродетелта, щом тя веднъж е твърдо постигната, не може да бъде измерено с времето, нито ограничено от наситата.
Св. Григорий Нисийски