Мобилно меню

4.6041666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (48 Votes)
пророк ВарухПредполагам, че става дума за недоразумение. Срещал съм журналистическото клише за „снетото доверие”, медицинския израз „снемам анамнеза”, но снемам благословение... Даже не мога да си го представя.  Реших, че е изпросено от някоя  древна религиозна практика и малко модифицирано в духа на времето – давам ти нещо, ама после ще си го взема, ако... Или както казваше един неотдавна отминал от този свят архиерей на БПЦ: „Играем си на църква” (бел. на автора - „на благословии”). Позамислих се. Учили сме, че благословията е древна езическа практика, позната в Египет, Месопотамия, Угарит и Финикия, с която се преподава пожелание за успех и здраве от човек на човек, като се намесва и някое божество за изпълнение на пожеланото. 

Общосемитският корен, който съдържа идеята  за благослов, ни е познат от личното име на пророка-писател Варух (името му е страдателно причастие от особена форма на глагол от корена brh) – ‘благословен’. Тази форма изразява отношение между човеци, между човек и Бог и между Бог и творение. В старозаветното Откровение благословията  съдържа пожеланието към другия, но акцентът е върху призоваването на Бог като Творец на  всички блага или върху Неговата доброволна награждаваща инициатива: „Господ благослови дома на египтяните... и благословение Господне дойде върху всичко, що той имаше в дома и полето”  (Бит. 39:5). Значение има естествено и личното нравствено поведение на благославяния: „И тъй, пази заповедите, наредбите и законите... и Господ, Бог твой, ще те обикне, благослови... благословен ще бъдеш повече от всички народи...” (Втор. 7:11-14). Спасителят също благославя. Освен обичайната благословия над храната (Марк 8:7) при земната раздяла с учениците Си Той „...дигна ръцете Си и ги благослови” (Лука 24:50). Това правят и апостолите, а всички християни са призовани от боговдъхновения Петър да не отвръщат „зло за зло, а наопаки, благославяйте, като знаете, че към това сте призвани, за да наследите благословение.” (1 Петр. 3:9). Това класическо библейско свидетелство, предполагам, е познато. 

Благословия се дава трудно и то - на заслужили и изпитани. Тя не е част от ежедневието, а особен двустранен акт, чрез когото се  благославя и даващият я. Тя обаче не се отнема, нито връща, нито разменя или поне не е позната такава практика. Затова и продължавам да мисля, че се касае за недоразумение...  

А и... намираме се във времето между Никулден и Рождество Христово, което Мир-Ликийският чудотворец с живота и служението си завеща като време за добрина и щедрост - време за даване, а не за отнемане (снемане). Е, не очакваме София да се превърне в Лапландия, а Синодната палата в работилница за подаръци, но поне едно поощряване за екипа на „Двери” за мисионерската му дейност, за образователната му работа, за доброволния му труд. Вместо това - "санкция". Като читател на този сайт недоумявам и затова ми е по-лесно да си казвам: Това е някакво недоразумение... 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/kqu39 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Защо удряш въздуха и тичаш напразно? Очевидно, всяко занимание има цел. Тогава кажи ми каква е целта на всичко, което се върши в света? Отговори, предизвиквам те! Суета на суетите: всичко е суета.

Св. Йоан Златоуст