Последната панихида за адмирал Фьодор Ушаков бе отслужена в България на 1 август 2001 г., денят, в който руската ескадра удържа блестяща победа над турския флот в сражението при нос Калиакра през 1791 г., пред параклиса, посветен на това събитие Варненският и Великопреславски митрополит Кирил отслужи панихида за адмирал Фьодор Ушаков и всички руски воини, загинали в това морско сражение.
В словото си след панихидата митрополит Кирил разказва за подготвящата се канонизация на адмирал Ушаков и изрази надежда, че през следващата година в този паметен за България и Русия ден на това славно историческо място ще бъде отслужен молебен на новопрославления светец.

Тържествата започват вечерта на 4 август със всенощно бдение, на което за първи път прозвучаха песнопения и молитвословия, прославящи праведния воин Фьодор. По време на всенощното бдение с лития честните останки на адмирала са пренесени на площада пред катедралния храм, където се извършва самото прославяне на светеца.
По време на литията ковчегът с мощите на праведния Фьодор (на снимката) е посрещнат с военни маршове, изпълнени от оркестъра на военноморския флот. За първи път в историята на Църквата на светец се отдават почести съгласно военноморския ритуал.

В Деянията за канонизацията се казва: ”Един от тези ревностни служители на Отечеството и Божия народ, показали велик пример за воинска доблест и християнско благочестие е бил адмиралът от флота на Русия Фьодор Ушаков. Имайки още от детство примера на светия живот на родния му чичо – преподобния Фьодор Санаксарски, воинът Фьодор Ушаков с Божия помощ, по молитвите на преподобния старец и със своето усърдие станал велик флотоводец. Силата на християнският му дух се проявила не само в славните победи в боевете за Отечеството, но и в голямото му милосърдие, с което изумявал и победеният от него неприятел... милосърдието на адмирал Фьодор Ушаков се простирало над всички; той наистина се грижел за народа: подчинените му моряци и офицери, всички страдащи и безправни, обръщащи се към него, и всички освободени от него народи извън пределите на Русия. И той на всички давал каквото може и народът стократно му се отплащал с любов. Заедно с това той бил подвижник на големи добродетели, ходатай и застъпник за руското войнство”.
Паметта на праведния Фьодор Ушаков се празнува в деня на неговата кончина – 2 (15) октомври и в деня на прославянето му 23 юли (5 август).

Гробът на адмирала е отворен, за да бъде възстановен по черепа му неговият образ, който да стои на учредения през 1944 г. в Русия орден на името на адмирал Ушаков. Орденът се дава на офицери от Военно–морския флот на Русия за успехи в разработването и провеждането на морски операции, в резултат на които е постигната победа над числено превъзхождащ ги враг.
Адмирал Ушаков е бил погребан в подножието на катедралния храм на Санаксарски манастир “Рождество Богородично” в република Мордовия до гроба на своя чичо, преподобния игумен Фьодор (Ушаков). Монасите от манастира разказват, че са засвидетелствани много изцеления, станали при гробовете на двамата Ушакови.
Адмирал Фьодор Ушаков е роден на 13 февруари 1745 г. с. Бурнаково, Ярославска провинция на Руската империя. Произхожда от небогат, но древен дворянски род.
Фьодор Ушаков е един от създателите на Черноморския флот. От 1790 г. е негов командир. Той постига редица големи победи над турския флот. От 43 морски сражения, които ръководи, не е загубил нито едно, нито един руски кораб под негово командване не е бил потопен, нито едни моряк не е попаднал в плен. Въпреки това славата на св. Фьодор не е свързана само с военните му победи. Своята първа награда – орден “Св. Владимир” той получава през 1783 г. за умели действия и грижа за моряците по време на борбата с епидемията от чума в Херсон.
Адмиралът е известен и със своята благотворителност. По време на войната през 1812 г. с негови средства в Мордовия са построени болница за ранените войници, болница за цивилни и църква.
Последните години от живота си Ушаков прекарва в с. Алексеевка, близо до Санаксарския манастир “Рождество Богородично”, чийто настоятел в миналото е бил неговия чичо.