Мобилно меню

3 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (6 Votes)
1_79.jpgРумънският патриарх Даниил е на официално посещение в Цариградската вселенска патриаршия. Визитата му е организирана по повод „годината на св. Василий Велики”, за каквато Св. Синод на Румънската църква обяви 2009 г. Инициативата за честването на големия кападокийски св. отец е свързана с 650-годишнината от основаването на Унгровлахийската митрополия през 1359 г. (с акт на Цариградската патриаршия - б. р.). В приветствената си реч към своя домакин патриарх Вартоломей Румънският патриарх, в чиято официална титла от 1925 г. е включено прозвището „наместник на Кесария Кападокийска”, обясни какви са връзките между кападокийските св. отци и Румънската православна църква.

„Присъствието ни в Константинопол е мирно посещение, което ние, обични брате и съслужителю, осъществяваме в годината, когато по воля Божия се изпълват 650 години от основаването на Митрополията на Румънската земя или Унгровлахия, през 1359 г., когато св. Григорий Палама се престави в Господа. След молба на управителя на Румънската земя или Влахия Николай-Александър Басараба Вселенският патриарх на Константинопол Калист I даде на Якинт, последния митрополит на град Вичина в Добруджа (стара българска крепост в делтата на Дунава - б. р.), титула митрополит на Румънската земя и архипастир на митрополията Унгровлахия (1359-1372). Нашето духовно поклонничество в Кападокия се вписва в братските вековни връзки между Вселенската патриаршия и Православната църква на Румъния. Тези връзки се появяват от първите християнски векове. Ако се зачетем внимателно в акта за мъченичеството на св. Сава от град Бузъу (372 г.), ще установим, че той е написан на римска земя. От тази земя светите мощи на упоменатия светия са пренесени в Кападокия по заповед на Юний Соран, управител на областта в Малка Скития. А самият управител произхождал също от Кападокия... Самият св. Василий Велики, архиепископ на Кесария Кападокийска, поискал от управителя светите мощи. Тези вековни връзки се актуализираха, тъй като Св. Синод на Румънската православна църква реши да обяви 2009 г. в цялата Румънска патриаршия за възпоменателна година на св. Василий Велики, архиепископ на Кесария Кападокийска (379 г.), от чието успение се изпълват 1630 години.

Особената връзка на Православната църква на Румъния със св. Василий Велики, архиепископ на Кесария Кападокийска, се разкрива чрез нашия титул „наместник на трона на Кесария Кападокийска”. Тази чест беше дадена първо на митрополита на Румънската земя Григорий ΙΙ (1760-1787) от Вселенския патриарх на Константинопол Софроний на 10 октомври 1776 г. в знак на уважение и признателност за паричната подкрепа и щедрото гостоприемство, което румънските отвъддунавски земи са оказвали на патриарха в тежко за него време. От 1925 г. насам този титул принадлежи на всички патриарси на Румъния, защото те едновременно са и митрополити на Унгровлахия (днешните Мунтения и Доброгея - всъщност Добруджа, б. р.)....

И трето, радваме се, че по време на посещението ни във Вселенската патриаршия имаме възможността да се срещнем с румънските православни вярващи, синове и дъщери на румънския народ, които са енергична общност към храма „Св. Параскева”. Ваше Всесветейшество щедро предостави този свети храм на тази общност за ползване и покриване на нейните богослужебни и пастирски нужди. В този контекст изразявам надеждата си, че ще възобновим договора между Вселенската патриаршия и Румънската патриаршия, що се отнася до продължаването на ползването на храма „Св. Параскева” от румънската общност. Това дело на християнска любов има много голямо значение в наши дни заради явлението на емиграцията, братското литургично общение между сестрите православни църкви укрепва по много начини пастирската и мисионерска взаимопомощ, взаимното уважение между различните етноси, които се чувстват обединени чрез християнската вяра, чрез братската любов и мисионерска обща отворност.”

Посещението на високопоставената делегация на Румънската църква в Турция е част от по-голяма обиколка на Румънския патриарх в страни с румънска диаспора. След Турция той ще замине за Франция, където в периода от 9 до 13 юли ще се срещне с румънските емигранти и местната православна общност.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/339pd 

Разпространяване на статията: