Мобилно меню

4.68 1 1 1 1 1 Rating 4.68 (50 Votes)

2019 10 16 1614Храмът „Свети Дух“ на Българската задокеанска епархия, който се намира в Стърлинг хайтс, щата Мичиган, САЩ, е петият, който чества своя столетен юбилей .

Първата църква, която празнува стогодишнина през 2007 г., беше „Света Троица“ в Медисон, Илинойс, втората – „Св. Благовещение“ в Стилтон, Пенсилвания, през 2009 г., третата – „Св. Кирил и Методий“ в Торонто, Канада, през 2010 г., четвъртата – „Св. Стефан“ в Индианаполис, Индиана, през 2015 г. и сега празнува петата църква – „Свети Дух“ в Стърлинг хайтс, Мичиган, построена през 1919 г.

В настоящата година възпоменаваме и 80-годишнината на Българската епархия, регистрирана в щата Ню Йорк през 1939 г. от първия ни епархийски архиерей – епископ и после митрополит Андрей.

/imG 1783Интересно ще бъде за многочтимите читатели на Двери.бг да знаят, че църквата „Свети Дух“ стана неразделен член на епархията ни през 2006 г., когато членовете ѝ, от карпато-руски произход, единодушно ни помолиха да уважим каноничното им отпустително благословение на руския задграничен епархийски архиерей, за да преминат към нас като славяноговорящи православни. А ние като стриктни изпълнители на мисионерските ни задължения в Америка и Канада ги приехме с мир и братска любов. И, разбира се, не съжаляваме, защото православната църква „Свети Дух“ се оказа за пример и въодушевление на българските ни църковни общини в епархията.

Заедно чествахме 90-годишнината им преди 10 години, когато всесърдечно помолиха нашия покоен вече патриарх Максим (миро да капе на гроба му!) за неговия благослов и до днес пазят спомена за него като изряден светител на една от най-старите и стриктни православни църкви в света.

/imG 1822Тази година на стогодишнината отново настояха да имат писменото благословение и поздравление и на сегашния ни патриарх Неофит, чийто портрет е на видно място в притвора на храма. Така сега в приветствието му на първа страница на юбилейната възпоменателна книга по повод стогодишнината между другото четем: „Възрадвахме се, когато получихме поканата чрез епархийския ви архиерей да имате и нашето патриаршеско поздравление по повод 100-годишнината от основаването на енорийската ви църква „Свети Дух“... Изразяваме ви също нашата всесърдечна признателност и похвала, ... че православната ви църква „Свети Дух“ в наши дни е жива и активна както в духовно, така и в материално благолепие.

Утешаваме се, че живеете в Америка във всяко благочестие и чистота и вярвате „в един Бог Отец, ... в един Господ Иисус Христос, и в Светия Дух, ... Комуто се покланяме и Го славим наравно с Отца и Сина“ (из Символа на вярата). Молим се през следващото столетие да можете да изследвате с Божия Дух всичко, защото сте духовни и имате ум Христов (1 Кор. 2:14-16). Благословена 100-годишнина!“.

Като епархийски митрополит и аз със задоволство поздравих всички, с които работим и служим заедно вече 14-а година. Всички енориаши са доволни от живота и служението на енорийския им свещеник отец архимандрит Григорий, когото  благослових като техен енорийски свещеник, знаещ църковно-славянския език, и с радост ги насърчих, че техните успехи за бъдещето на поколенията след нас в енорията на „Свети Дух“ и епархията, както и за спасението на душите ни, са утеха и за моето сърце.

/imG 1846Изненада на стогодишното ни тържество беше споделянето на о. Григорий, че имаме българска група от около 60 семейства, които се черкуват в нашата църква „Свети Дух“, молят за св. Литургия на български език в съботите. Храним надежда, че когато се пенсионира о. Григорий, може да имаме свещеник-българин, говорещ двата езика, който да обслужва духовните нужди на всички в неделния ден.

Същата група за събота след вечернята беше изготвила специална програма в чест на годишнината и гостуването на митрополита с участието на българското училище, българския танцов състав от учениците с българска музика и българския ястия, домашно приготвени. Отец Григорий помоли да бъдат поздравени на български език.

Като отговор на моето предизвикателство и покана да ни покажат какво учат в българското училище, учители и ученици не спряха цяла вечер в български носии с песни, хора, танци и игри да се радват на постиженията си като „малка България“ в Стърлинг хайтс, щата Мичиган. Енориашите ни в захлас се радваха на чудната програма и българското хоро, което кръшно се извиваше в залата между масите, подканяйки всички да се хванат на хорото.

Последната изненада за всички беше голямата българска торта с надпис на български език: „Честита 100-годишнина!“.

На другия ден сутринта празненството продължи с архиерейска св. Литургия в присъствието на всички енориаши, които бяха в състояние да се движат. Всички след изповед се причастиха, изслушаха с внимание поздравителните слова на митрополита и енорийския свещеник и след анафората с прегръдки и усмивки на уста се радваха, че живи и здрави доживяха дългоочаквания юбилей.

В салона на църквата се състоя празничен обяд, на който митрополитът официално обяви 13 октомври 2019 г. като ден на църквата „Свети Дух“ в Българската източноправославна епархия в САЩ, Канада и Австралия.

Председателят на църковното настоятелство д-р Павел Фицко беше награден с похвална грамота за дългогодишното служение на семейството му и за неговото многолетно председателство на църквата „Свети Дух“. От името на църковната управа о. Григорий награди и похвали мнозина от енорията за различни заслуги през юбилейната година.

Отново българската група ни трогна с вкусните български баници с българско сирене и сладкиши, както и със сериозен разговор на изпроводяк за бъдещото въцърковяване и навлизане на българската група в живота и делата на църквата „Свети Дух“ в Стърлинг хайтс.

Благодарим на Господа за общуването на енориашите ни със Светия Дух на тази историческа и незабравима стогодишнина в епархията ни зад океана.

/imG 8827

/imG 1818


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uhw46 

Разпространяване на статията: